Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sağlık Bakanlığı sarımsak, yulaf ve alıça bile savaş açtı
Sağlık Bakanlığı, insanlığın ilk gününden bu yana bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen bitkilere bile akıl almaz bir şekilde savaş açtı. Bakanlığın at kestanesinden sarımsağa kırmızı biberden sinamekiye kadar bir çok bitkiyi yasaklamak istemesi "küresel ilaç mafyasının isteklerine boyun eğiyor" yorumlarına yol açtı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezinoğlu'nun onayı ile yayımlanan listedeki bitkilerin gıda takviyelerinde ve bitkisel ürünlerde kullanılamayacağı bildirildi.

Sağlık Bakanının tehdit gördüğü şifalı bitkiler.

-At kestanesi,
-Aslan ayağı (Fındık otu),
-Sarımsak,
-Sarısabır (Öd ağacı),
-Ayı üzümü,
-Yulaf,
-Nergiz (Aynisefa),
-Kırmızı biber,
-Sinameki,
-Hiyarşembe,
-Alıç,
-Zerdeçöp,
-Enginar,
-Ekinezya
-Teke otu (Azgın Teke Otu),
-Okaliptus,
-Karanfil,
-Çakşırotu,
-Binbirdelikotu (sarı kantaron),
-Tekedikeni (Sincan dikeni)
-Oğulotu (Melisa, limonotu, kovanotu),
-Kudret narı,
-Ginseng
-Çarkıfelek (Saatgülü),
-Çuhaçiçeği,
-Acı Badem,
-Nar
-Burç (Ökseotu),

Sağlık Bakanlığı'nın yasaklanmasını istediği şifalı besinlerin listesi şimdilik bundan ibaret. Hemen her insanı sorumsuzca kullandırılan kortizonlarla ilgili kılını kıpırdatmayan Sağlık Bakanlığı'nın bu bitkilerden ilaç yapılmasının yasaklanmasını istemesi şaşkınlığa yol açtı.

Kişi başına yıllık 24 kutu ilaç tüketilen Türkiye'de günlük satılan ilaç kutu sayısı 5 milyonu geçiyor. Yıllık 10 milyar dolarlık ekmek tüketilen ülkede yıllık 20 milyar dolarlık ilaç tüketilmesi ile ilgilenmeyen Bakanlığın bitkilere savaş açması, "küresel ilaç mafyasının isteklerine boyun eğiyor" yorumlarına yol açtı.

Bu bitkilerle ilgili bilimsel sonuçlar yakında Gıda Hareketi'nin sitesinde yer alacak.

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • Meriç çankaya
  Özgürlük
  Yurtdışından Hindistan cevizi yağı getirttim gümrükten alamadım. 2011 yılında çıkan yasaya göre gıda takviyesi olduğuna dair Dr reçetesi istediler hangi Dr bu reçeteyi verir? Insan kendi sağlığı hakkında seçim yapma özgürlüğüne sahip olmalı. Dr ların verdiği ilaçlar işe yaramıyor hasta takibi yok nasıl olsa... Bu kanun değişmeli ilaçları isteyen kullanır istemeyene zorla kullandıramazsınız!
  17.01.2014 05:15:20

 • m.ekrem korkmaz
  sağlığa bakan
  her hareketlerinde ,her konuşmalarında osmanlı"yı dillerinden düşürmeyenler Osmanlı dönemlerinde bile saraylarda ilaç olarak kullanılan bitkileri yasaklamalarına bir anlam veremedim.allah"ın (c.c)yarattığı bitkilere savaş açmak,yasaklatmak kendine mi kaldı.kendi üretilen ilaçların içeriği ne baksın onlarla uğraşsın.
  09.01.2014 22:18:57

 • banu koca
  bitkileri de mudahalenizle yok etmeyin
  Bunları da mı oynayip bozsunlar istiyorsunuz bencede izin verilmemeli cünkü şifa olan seyler hap haline getirilemez özelligi kaybolur her seye zarar cerdiniz ozelliğini bozdunuz birakindogada oldugu sekilde kalsin da gercek sifa arayanlar kendileri alip gerektigi gibi kullansinlar
  04.01.2014 20:09:12
04.01.2014 17:04:00 Bu haber 9088 defa okundu
Sağlık Bakanlığı sarımsak, yulaf ve alıça bile savaş açtı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri