Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sahte zeytinyağına dikkat!
Yenilebilir tek yağ olan zeytinyağı da ssahtekarlıktan nasibini böyle alıyor. Toplantıya elinde üç şişe ile çıkan zeytinyağı sanayicisi yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yağ Sanayi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Nejat Özduran, sahte zeytinyağını eylül ayı meclis toplantısında teşhir etti. Meclis toplantısında konuyla ilgili söz alan Nejat Özduran, pet şişelere koyduğu üç farklı yağ çeşidini alarak kürsüye çıktı. Kendisinin satın aldığı zeytinyağlarını TARİŞ’te test ettirdiğini ve gerçek zeytinyağı olmadığını belgelediğini aktaran Özduran, sahte zeytinyağcılığın hem üreticiye, hem tüketiciye zarar verdiğine dikkat çekti ve bunu yapanları ’hırsız’ olarak niteledi.

Özduran, gerçek zeytinyağını ayırt etmenin yollarını da anlattığı konuşmasında şöyle dedi, “Restoranda sorduğunuzda ‘Ayvalık’tan hacı amcamız getiriyor’ diyorlar. Evet çok doğru, hacı amca getiriyor ama, zeytinyağı diye ne getiriyor? Bunu kontrol etmiyorlar. Gıda müfettişi gibi, üstümüze vazifeymiş gibi koşturuyoruz, bazı bilgiler ediniyoruz. Şurada üç çeşit yağ var. Bunların iki tanesi sahte. Bir tanesi yüzde 100 kanola yağı, bir diğeri çiçek yağı, diğeri de zeytinyağı. Üç tane zeytinyağı şişesi var elimde. Üçü de zeytinyağı diye piyasada satılıyor. Açık tenekede pazarda satılıyor, bunlar restoranlarda sizin tarafınızdan yeniliyor, içiliyor” dedi.

Konuşmasında, eskiden Basmane’de ‘bul karayı, al parayı’ diye üçkağıtçılıkla vatandaşları dolandıranları hatırlatan Özduran şöyle devam etti:

“Basmane’de yaşayanlar bilirler. Eskiden ’bul karayı al parayı’ derlerdi. Üç tane iskambil kağıdı, bir tanesi kara, iki tanesi kırmızı, ’bul karayı al parayı.’ Anadolu’dan gelen saf vatandaşlarımızı kandırırlardı. Şimdi teknoloji değiştikçe kandırmanın da metodu değişmiş. Biz bunun farkına vardık. Esas iş burada. Eskiden tağşiş olayı vardı. Zeytinyağına çiçek yağ, fındık yağı ve benzeri yağlar karıştırılırdı. Biz bunu tağşiş olarak bilirdik. Bunlarla mücadele ederdik. Artık işler o kadar değişmiş ki, tağşiş de bitmiş boyama başlamış.” Meclis üyelerine açıkta ve markasız zeytinyağ almamalarını öneren Özduran, restoranlarda yemek yiyenlerin de mutlaka yağın menşeini sorması gerektiğini söyledi. “Bunları kontrol etmezseniz bu hırsızlar cebimizdeki paraları böyle çalıyorlar” diye konuştu.

GIDA HAREKETİ UYARIYOR!

Dikkat bu haber sizi zeytinyağı yemekten vazgeçirmesin. Çünkü zeytinyağından daha sağlıklı bir yağ yok. Güvendiğiniz yerlerden soğuk sıkım sızma zeytinyağı alınız. Güvenilir bir mutfağın tek güvenilir yapı sızma zeytinyağıdır. Sağlıklı kalmanın tek yolu bu. Ayrıntı için Kemal Özer'in "Şeytan Ye Diyor" kitabına bakınız

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • deniz
  sahteyi nasıl anlarız?
  zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamanın bir yolu formülü var mı? (analiz dışında hayır)
  12.10.2013 00:41:28

 • ersin turhan
  teşhir
  hangi firmalar bu şekilde sahte zeytinyağını pazara sürüyor, neden açıklanmıyor? onlar kendilerini düzeltene kadar biz aldanmaya devam mı edelim!
  05.03.2013 09:11:18

 • Muzaffer Çiftçi
  hileli zeytinyağı
  halen hileli zeytinyağı satışları tüm hızıyla devam ediyor,18 kğ,lık tenekeye 17 kilo pamukyağı bir kilo zeytin yağı koyup zeytinyağı diye 40 liraya malettikleri yağı 170 liraya satıp büyük karlar elde ediyorlar,kendilerinede hacı hoca diye tanıtıyorlar,20 yıldan beri yapanlar var her nedense bir türlü yakalanmıyorlar,
  21.11.2012 21:51:26
28.09.2011 11:30:00 Bu haber 10551 defa okundu
Sahte zeytinyağına dikkat!
Dikkat bu haber sizi zeytinyağı yemekten vazgeçirmesin. Çünkü zeytinyağından daha sağlıklı bir yağ yok. Güvendiğiniz yerlerden soğuk sıkım sızma zeytinyağı tüketin. Sağlıklı kalmanın tek yolu bu. Ayrıntı için Kemal Özer'in "Şeytan Ye Diyor" kitabına bakınız
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri