Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şeker endüstrisinin foyası çıktı Prof Ahmet R Küçükusta
PLoS Medicine’ de yayınlanan araştırmada, USA’ da şeker endüstrinin hükümet tarafından yaptırılan araştırmaları ve bu araştırmalara dayanılarak hazırlanan kılavuzları kendi menfaati için etkilediği bildirildi.

Kaliforniya Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırma, endüstrinin 1959-1971 seneleri arasındaki 319 iç yazışmasından oluşan arşivi ve kısa adı NIDR olan National Institute of Dental Research enstitünün dokümanlarının incelenmesiyle gerçekleştirildi.

Araştırma, şeker endüstrisi ve hükümete ait çalışma gruplarının üyelerinin neredeyse tamamen aynı kişiler olduğunu, bunların kapalı kapılar ardında “ortak” çalışmalar yaptığını ortaya koyuyor.

Esas amaç diş çürüklerini önlemek ama…

NIDR o tarihlerde hangi uygulamaların diş çürüklerini önleyebileceği üzerinde çalışıyordu.

1967’ de bir danışma konseyi NIDR’ e çabalarını diyet değişiklikleri üzerinde odaklamasını tavsiye ettiyse de 1971’ de başlatılan Milli Çürük Programı’ nda (National Caries Program) insanlara şeker tüketimini azaltmak konusunda bir uyarıda bulunulmadı.

Analizler, endüstrinin şekerin diş çürümesine yol açtığını daha 1950’ lerde bildiğini ve diş hekimliği dünyasının da çürükleri önlemek için şekerin kısıtlanması düşüncesinde olduğunu gösteriyor.

Endüstri, halk sağlığı için yapılacak şeker tüketimini azaltabilecek uygulamaları saptırmak için bir strateji belirliyor.

Bu stratejiye göre, dikkatleri şekerden uzak tutmak için dişlerde oluşan plâkları parçalayarak diş çürümelerini önleyebilecek enzim araştırmaları ve diş çürümelerine karşı aşı geliştirilmesine destek veriliyor ve NIDR ile sıkı ilişkiler geliştiriliyor.

Şeker endüstrisi tarafından NIDR’ a önerilen araştırmaların yüzde 78’ i NIDR tarafından kabul edilirken sonuçları endüstriye zarar vermesi muhtemel araştırmalar –bilhassa da belirli yiyeceklerin çürük yapma meyillerini gösterecek olanlar- dışlanıyor.

Endüstri ve hükümet beraber çalışıyor

Araştırmanın uzmanlarından C. Kearns “NIDR ve şeker endüstrisinin beraber çalıştıklarını ve her iki grubun araştırma önceliklerinin şeker endüstrisinin menfaatine göre belirlendiğini görmek şok ediciydi” diyor.

Araştırmaya göre, şeker endüstrisinin çürük önleme araştırmalarına paralel olarak Milli Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute=NCI) de daha sağlıklı sigara yapma araştırmalarıyla uğraşıyordu ama neyse ki NCI sonunda bu “şahane” fikirden vaz geçti.

Çare, ilaç değil adam gibi beslenmek

Bu araştırmada geçen “diş plâkları ve çürükleri” yerine “damar plakları ve kalp krizi” koyduğunuzda değişen bir şey olmayacaktır.

Nasıl kalp krizlerini önlemenin yolu statinler değil “adam gibi beslenme” ise, diş çürüklerini önlemenin yolu da plak oluşumunu önleyici ilaç kullanmak değil “adam gibi beslenme” dir.

Dünya, nasıl düş çürüklerinin önlenmesi için şeker yememek yerine endüstri ürünlerine yöneltildiyse, aynı şekilde kalp krizlerinin önlemenin çaresinin de “sağlıklı beslenme” değil, margarin, bitkisel sıvı yağ, layt süt, peynir gibi endüstri ürünü gıdalar tüketilmesi ve “kolesterol hapı” olduğu beyinlere kazındı.

Gelin görün ki endüstrinin menfaatlerine aykırı kararlar alınması o da kadar kolay değildir.

M. Bloomberg New York Belediye Başkanı iken aile boyu şekerli içeceklerin satışını yasaklamak istemiş ancak başarılı olamamıştı.

FDA, yiyeceklerin etiketlerinde ilave şekerin bildirilmesini tavsiye ederken Şekerciler Derneği buna şiddetle karşı çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü de, yakın bir tarihte ilave şekerin günlük kalorinin yüzde 10’ unu aşmaması tavsiyesinde bulunmuştu.

Endüstrinin itirazları var

Şekerciler Derneği sözcülerinden Tonya Allen şunları söylüyor:

Araştırmacılar kanser yaptığı bilinen şeker ve tütünü karşılaştırarak korkutma taktiği uyguluyorlar ve ayrıca geçmişi deşelemenin de anlamı yok.

Şeker Derneği, Sağlık ve Tarım Gıda bakanlıkları tarafından hazırlanan Diyet Kılavuzu tavsiyelerini destekliyor.

Bunlara göre de, çürükleri azaltmanın en etkili yolu, şeker ve nişastayı ağızda fazla tutmamak, florlu su içmek, dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır.”

Gelelim neticeye

BİR: Bu araştırma, sadece ilaç endüstrisinin değil gıda endüstrisinin de nasıl tıbbın içine girdiğini ve tıbbı kendi menfaati için nasıl etkilediğini gösteren mükemmel bir örnek!

İKİ: Hiç şüpheniz olmasın ki, hastalıkların önlenmesi ve tedavisiyle ilgili tüm kılavuzlar bu araştırmanın da gösterdiği gibi mutlaka gıda ve ilaç endüstrisinin işine gelecek şekilde hazırlanır.

ÜÇ: Bir takım sözde bilim adamlarının tıbbi konuların halkın önünde tartışılmasına neden karşı çıktıklarını, Canan Karatay’ ın neden susturulmak istendiğini inşallah herkes anlamıştır.

Kaynaklar

http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1001798

http://www.usatoday.com/story/news/2015/03/10/sugar-industry-dental-research/24715267/

http://time.com/3738706/the-sugar-industry-shaped-government-advice-on-cavities-report-finds/

17.04.2015 Bu yazi 4135 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri