Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sigara şirketine 8 milyon dolar tazminat
Akciğer kanserinden ölen bir kişinin karısına tarihi bir tazminat ödemeye mahkum edildi. Halen boykot kapsamındaki Philips Morris firmasının aldığı bu büyük ceza şirketi zora sokabilir.

ABD'nin Florida eyaletinde açılan bir davada jüri, uluslararası sigara şirketi Philips Morris'in, akciğer kanserinden ölen bir kişinin karısına 8 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

6 kişiden oluşan jüri heyeti 2 gün süren tartışmalardan sonra, 1997'de 55 yaşında kanserden ölen sigara tiryakisi Stuart Hess'in karısı Elaine Hess'e bu tazminatın ödenmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Bayan Hess kararın okunmasından sonra yaptığı açıklamada, "Bu davanın başından beri parayla değil bazı şeylerin doğru yapılmasıyla ilgili olduğunu" ifade etti. Philip Morris'in avukatı ise kesinlikle temyize gideceklerini bildirdi.

Davacının avukatlarının 130 milyon dolar tazminat talep ettiği davanın, Florida eyaletinde açılan benzer 8 bin dava için bir emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Florida Yüksek Mahkemesi 2006'da, sigara kurbanları için açılan 145 milyar dolarlık toplu tazminat davasını, "Her davanın tek başına değerlendirilmesi gerektiğini" gerekçe göstererek reddetmişti.

 

19.02.2009 12:04:00 Bu haber 6109 defa okundu
Sigara şirketine 8 milyon dolar tazminat
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri