Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sonunda toplumu patlattılar
Öfkeli mahalleli baz istasyonunu parçaladı. İstanbul Gaziosmanpaşa'da mahalleliler sağlıklarına zarar verdiği gerekçesiyle bir baz istasyonunu yıktı.

Gaziosmanpaşa'da, mahallerindeki baz istasyonlarının sağlıklarını tehlikeye attığını savunan bir grup vatandaş, bir baz istasyonunu paramparça etti. Mahallerindeki istasyonların tamamının kaldırılmasını isteyen öfkeli kalabalık, bu gerçekleşmediği taktirde istasyonların tamamını tahrip edecekleri tehtidinde bulundu.

Baz istasyonlarının insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekmek isteyen bir grup vatandaş, Gazi Mahallesi'nde baz istasyonlarını protesto etti. Saat 15.00'da başlayan protestoya yaklaşık 200 kişi katıldı. Mahallerinde bulunan baz istasyonlarının başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa yol açtığını savunan vatandaşlar, istasyonların kaldırılmasını istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun, "Biz Gazi Mahallesi halkı olarak insan sağlığını olumsuz etkileyen her türden girişime karşı sokağa çıktık . Baz istasyonlarını diken iletişim şirketlerine ve para kazanan kişilere karşı halkımızın tepki göstermesi ve sokağa çıkması gerektiğini belirtiyoruz. Sadece kendi sokağımız değil mahallemizdeki, bütün baz istasyonlarına karşı halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. " dedi.

Bu arada bazı vatandaşlar da, ellerindeki, "Mahallemizde Baz İstasyonu İstemiyoruz " pankartı ve "Sağlığımız İçin Baz İstasyonuna Hayır " sloganıyla eyleme destek verdi.

Açıklamaların ardından vatandaşlardan bazıları, bir binanın çatı katına çıkıp burada bulunan baz istasyonunu paramparça etti. Öfkeli vatandaşlar, yaptıklarının doğru olmadığını hatırlatan gazetecilere tepki gösterdi.

Vatandaşlardan Nusret Çakma, baz istasyonlarının sağlıklarına zarar verdiğini belirtti. Birden fazla baz istasyonunun mahallerinde bulunduğu söyleyen Çakma, bu istasyonların kaldırılmaması durumunda tümünü tahrip edecekleri tehtidinde bulundu.

BAZ İSTASYONLARI KOMŞU HUKUKUNA ZARAR VERİYOR

Baz İstasyonları konusunda Danıştay ve Yargıtay birçok emsal kararı bulunmasına rağmen Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu, Valilikler, Çevre İl Müdürlükleri, Kaymakamlıklar ve Belediyeler yargı kararlarını hiçe saymaya devam etmekte. Öte yandan yerleşim alanları içine baz istasyonu kurmak 4721 Sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 737. ve 738. maddelerine göre komşular arasında huzursuzluğa neden olduğu için hukuki değildir. Baz istasyonlarının toplumun tuh ve bedeb sağlığını tehdit etmesi nedeniyle ivedi olarak toplum barışını düzenleyici bir düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır.

Ayrıca çevre binalardan yüksek dikilen baz istasyonları kat irtifai ihlali olacağından belediye aleyhine ve baz istasyonun doğan zararlar ve komşu hukukun zedelenmesine neden olan benzeri zararlar için bina ve arazisine baz istasyonu inşaına izin veren kişi hakkında komşular tazminat davaları açabilirler. Bakınız Medeni Kanun ve ilgili kanunlar.

4721 Sayılı Türk Medenî Kanunu

III. Komşu hakkı

1. Kullanma biçimi

Madde 737- Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.

Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.

Madde 738- Malik, kazı ve yapı yaparken komşu taşınmazlara, onların topraklarını sarsmak veya tehlikeye düşürmek ya da üzerlerindeki tesisleri etkilemek suretiyle zarar vermekten kaçınmak zorundadır.

Komşuluk hukuku kurallarına aykırı yapılar hakkında taşkın yapılara ilişkin hükümler uygulanır.

Baz istasyonlarından nasıl korunmalı?

02.08.2009 12:50:00 Bu haber 4848 defa okundu
Sonunda toplumu patlattılar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri