Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Süt üreticileri bu karara çıldıracak
Süt ve krema ithal edebilmenin önünü açan Bakanlar Kurulu kararı süt üreticilerini çileden çıkardı. Peki bu karar tüketiciler açısından nasıl bir risk içeriyor?
Yıl sonuna kadar gümrük vergisi alınmadan süt ve krema ithal edebilmenin önünü açan Bakanlar Kurulu kararı süt üretcilerini çileden çıkardı. Kararda bu yıl sonuna kadar 2 bin 500 ton süt ve kremanın ithal edilebileceği duyuruldu. Ziraatçiler bu kararın süt üreticilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, hükümetin kendi ayağına kurşun sıktığını ifade etti.
 
6 Ekim tarihli Resmi gazetede yayımlanan karara göre, yıl sonuna kadar gümrük vergisi alınmadan süt ve krema (konsantre edilmiş veya ilave şeker ya da diğer tatlandırıcı maddeleri içeren) ithal edilebilecek. Süt ve krema için 2 bin 500 tonluk tarife kontenjanı açıldı. Süt ithalatı yapılması için verilen izni ziraatçılar ve süt üreticileri, alınan karardan rahatsız olduklarını dile getirdi.

KARARIN GEREKÇESİNİ ANLAYAMIYORUM

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, alınan bu kararın gerekçesinin ne olduğunu anlayamadığını ifade ederek, “Bu çok olumsuz bir karar, bu kararın gerekçesi nedir anlamak gerçekten zor. Bir de gümrük vergisi sıfıra çekilmiş. Bu şartlar Türk üreticisini olumsuz yönde etkileyecektir. Etten sonra sütte de yaşanan ve yaşanmaya başlanacak olan bu sorunun temel sebebi, et sıkıntısı yüzünden damızlık hayvanların kesilmesidir. Umarız süt üreticisini olumsuz yönde etkileyecek bir karara imza atılmaz” dedi.

BUNDAN NİYE BİZ ÜRETİCİNİN HABERİ YOK?

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Süt Konseyi yönetim kurulu üyesi Osman Vasfi Yasun, alınan bu karardan neden üretici kuruluşlarının haberi olmadığını belirterek, “Üreticiler böyle bir kararı neden Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra öğrenmektedirler. Türkiye'de süt sektöründe üretim sıkıntısı mı yaşanmaktadır da böyle bir karar alınma ihtiyacı duyulmuştur? Süt teminin de sıkıntı varsa bir tedarikçi olarak biz üreticilerin niye bundan haberi yoktur? Alınan bu kararla Türkiye’deki binlerce üreticinin göz göre göre mağdur olacağı aşikârken merak ettiğimiz bu karardan kimler menfaat sağlayacaktır? Yoksa tüketici fiyatlarını düşürmek amaçlı mıdır” dedi.

GIDA HAREKETİ UYARIYOR

İthal edilen süt ve süt mamüllerinin, domuz gibi hayvan sütleri ve GDO'lu soya sütü olabileceği unutulmamalıdır. Bu tür ürünlerin ithalatına verilen iznin kaldırılması için hükümete karşı tpeki gösterin. Bu karar süt üreticileri kadar süt ve süt ürünleri tüketicileri için büyük bir risktir. Domuza ait her türlü ürün ve domuzdan elde edilen her türlü malzeme mezheplerin tümü için ittifakla haramdır.

DOMUZUN SÜTÜ HELAL Mİ HARAM MI?

Dedekorkut EVLİYAOĞLU

"Bu yazımda zihinlerinizi zorlayacak bazı konulara değineceğim…

Bu nedenle yazıyı okurken kıyaslamaları çok ama çok iyi yapmanızda fayda var. Evet, “Domuz eti haram olduğu gibi sütü de haramdır” diyenlerin yorumlarını duyar gibiyim. Domuz derisinden yapılma çantam var. Şimdi bu çantayı taşımam da mı harım? Diye sorunlar var. Ama domuz eti çok hesaplı… Dünyadaki açlık için en iyi çare domuz” Yorumunu seslendirenlere ne demeli? Sahi Türkiye’deki domuz çiftliklerinde yetişen domuzların etleri 5 yıldızlı otellere gidiyor. Peki salam – sosis olabilecek diğer bölümleri ne yapılıyor…Çöpe mi atılıyor. Sofralarımızı süslemesin diye? Hele Gurbetteki kimi yiğit Türkler, “Domuz Haram – Biz Türkler müslümanız – Domuz eti yemeyiz” derken Nataşalar ile rakı sofralarında kadeh tokuşturmayı hiç ama hiç ihmal etmiyorlar Türkiş Döner Kebap’larda da DOMUZ ETİ’ni kimi münferit dönerciler hiç eksik etmiyor. Döner Almanların Damak tadına daha uyumlu olsun diye “Osmanlı Usulü” dönerimizi domuzlaştıranlar da var…

PEKİ DOMUZUN SÜTÜ HELAL Mİ?

Domuzun Sütü… Helal mi? Çok önemli bir soru…. Domuz Sütü’nü “Aslan Sütü”ne benzetenler Domuz’un helal olduğunu iddia edebilirler. Bunu Helalleştirmek için bütün ülke kaynaklarını da bu yolda seferber edebilirler. Helalleşmesi için çok önemli bir kehanette bulunup “2014” yılında HELALDİR. Artık o tarihten itibaren rahatlıkla içebilirsiniz diyebilirler. 2014’de Aslan Sütü ile Domuz Sütü arasında tüm halkımız için hiçbir fark kalmamış olabilir. Domuz Sütü Haram diyenlerin “HELALDİR” fetvası çıkartmaya çalışmaları ne kadar ilginç değil mi? Peki ya sizce… Domuz Sütü Helal mi Haram mı? Bana Sormayın… "

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Can
    Helal mi haram mı mes'elesinde "sizce" diye birşey olmaz.
    yazıda "Peki ya sizce… Domuz Sütü Helal mi haram mı?" demişsiniz.Helal mi değil mi hususunda "sizce" diye birşey olmaz.İslam'da Helal'e haram demek,harama helal demek insanı kafir eder.Din İlmi olmayanlar Helaller ve haramlar hakkında kesin bir İlim sahibi değillerse konuşmamalıdırlar.
    19.11.2013 14:48:39
10.10.2010 19:58:00 Bu haber 16652 defa okundu
Süt üreticileri bu karara çıldıracak
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri