Son Dakika
Cumartesi, 19 Haziran 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Süt yaşam mucizesi
Süt içmek için çok nedeniniz var. Süt akıllı gazlı içecekler ise akılsızlar için üretilen bir içecek. Süt için ama UTH ve pastorize değil. Sütçünüzden alıp kaynatın ve afiyetle için...

Peygamberimiz s.a.v. 'Ey Rabbimiz! Bu sütten bize bereket ver ve onu bize ziyâde eyle, çünkü yiyecek ve içecekler­den hiçbiri sütten daha doyurucu değildir" (Ebû Davud ve Tirmizi) buyurur.

 

Bilim adamları ise sütün yararlarını saymakla bitiremiyor. İşte sütün yararlarından bir kısmı:

 

İnsan ve hayvanların doğumdan sonra ilk aldıkları besin olan süt dünyanın en yararlı içeceğidir.

 

Yağda ve suda eriyen vitaminlerin hepsini içerir.

Bol miktarda zekâ gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığında gerekli olan B2 ve B12, A, C vitamini içerir.

 

Sütün içerdiği bol kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önlüyor.

 

Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir'.

 

İnsan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu içecektir.

 

Beslenme için gerekli proteinleri içerir.

 

Süt proteininin biyolojik değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksektir.

Sütün içindeki protein, büyüme ve gelişmeyi sağlar, saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

 

Süt şekeri olan ''laktoz''un vücudun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar.

 

Kemik ve diş oluşumu için çok önemlidir.

 

Yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücreler için hayati önem sahiptir.

Vücut için gerekli olan doymamış yağ asitlerini bünyesinde bulundurur.

İçerdiği fosfor ve kalsiyum mineralleri iyi bir beslenme için ilaçtır.

 

İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan sütün yarım litresinde, diğer bazı gıda maddelerinden katbekat fazla kalsiyum.

 

Yarım litre süt:    5,0 kilogram et,

                           2,6 kilogram ekmek,

                           6,3 kilogram patates,

                           8,5 kilogram elma,

                           1,6 kilogram marul,

                           1,7 kilogram havuçtaki kadar kalsiyum içerir.


Süt Hakkında Bilmediklerimiz

Dr. Muvaffak AYVAZ

1 litre sütün meydana gelmesi için süt bezlerinden 500 litre kanın geçmesi gerekir. Sütteki akyuvar sayısı, sütün sağlıklı olup olmadığı hakkında esas ölçüdür. Memenin iltihabı' hastalıklarında bu sayı artar. Almanya'da 1 mililitre sütte ortalama 235 bin, İngiltere'de 420 bin akyuvar mevcuttur.

Sütün kalitesi hakkında ikinci kriter, mikrobik canlıların sayısıdır. Sıhhatli bir inekten sağılan süt, memeden çıkarken steril (mikropsuz) olmasına rağmen çevre tesiriyle mikroplarla temasa geçer. Birçok ülkede 1. kalite sınırı, mililitrede 100 bin mikroorganizmadır. Bu miktar mililitrede 1 milyon adedi aşınca tat değişmesi meydana gelir.

Antibiotik artıklar, sütten diğer süt ürünlerinin (peynir, yoğurt vb.) elde edilmesine mani olur. Çünkü bunlar fermantasyonu sağlayan faydalı bakterileri de yok ederler

Yüksek biyolojik değerdeki sütün meydana getirilmesi esnasında inek, yüksek besin değerli yemlere ihtiyaç duymaz. Nebati artıklarla dahi beslenebilir. İnsan ve hayvanlar tarafından sindirilemeyen nebati kısımları, karnında taşıdığı 6 ile 8 kg. ağırlık tutan özel mikroorganizmalar sayesinde faydalı hale getirir. Kiel'deki süt araştırma kurumunda Prof. Werner Kaufmann'ın hesaplamasına göre 1 ton hayvani proteinin elde edilmesinde domuz için 14 hektardan üretilen tahıl halinde yem gerekirken, süt ineği için, kullanılmayan 4 hektar çayırlık yetmektedir. Bu da, bizler için çok değerli bir gıda olan sütün Merhameti sonsuz yüce yaratıcı tarafından bizlere ne kadar az bir külfet mukabili bahşedildiğini göstermez mi?”
 

Çocuğa süt içirmenin 10 etkili yolu

Dr.Gökhan N. Mamur:

Normalde 8 yaşın altındaki çocuklar günde en az iki bardak süt, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmeli.

Süt; D vitamini, kalsiyum, protein açısından muhteşem bir gıda. Normalde 8 yaşın altındaki çocuklar günde en az iki bardak süt, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmeli. Ancak toplum olarak süt içme alışkanlığımız nedense azdır.

Bu yazıda nedenleri anlatmak yerine, doğrudan hedefe yöneleceğim ve sizlere çocuğunuza süt içirmek için 10 etkili yöntem sunacağım.

Hamileyken süt için: Diyeceksiniz ki, "Bu da nereden çıktı? Hani çocuklarımızdan bahsedecektik?" Çok ilginçtir, ama gerçek şu ki; çocuğunuzun tat duyusu daha karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer. Çocuğunuz doğup büyüdükçe vereceğiniz gıdalar bu nedenle ona hiç de yabancı gelmeyecektir. Süt de dahil olmak üzere.

Altıncı aydan itibaren süt verebilirsiniz: Biliyorum bu önerime çok şaşıracaksınız. Çünkü yıllardır biz doktorlar bebeklerinize 'ilk bir yıl inek sütü vermeyin' diyoruz. Ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu şekilde çocuğunuz erkenden sütün tadına alışacaktır. Yalnız bir kural var: Aldığı günlük süt miktarı 500 ml'yi geçmesin, aksi takdirde demir eksikliği ve kansızlık olabilir.

Kendiniz süt için ve ona örnek olun: Çocuklar sözlerle değil, çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Yaptıklarınız onlar için "asla yanlış olamaz." Bu nedenle onun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

Kardeşler arası yarış: Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı başlatabilirsiniz. Bilirsiniz, aralarında rekabet olunca çocuklara hemen hemen her şeyi yaptırabilirsiniz.

Pipet: Çocuklar pipete bayılır. Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetler almasına izin verin.

Renkli, eğlenceli bardak: Eğlenceli bardak kullanmak da pipet gibi işinizi görebilir. Hatta "özel süt bardağını" markete gittiğinizde o seçsin. Siz işine karışmayın!

Takvim ve çıkartma: Her gün süt içmeli. İçtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz "özel süt içme takvimine" kendisi yapıştırsın.

Meyveli süt: Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamaz. Bu tür durumlar için sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz. Örneğin muz. Tabii bu, aromalı hazır süt içirin anlamına gelmiyor.

Dondurmalı süt: Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılıyor. Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir. Unutmayın, dondurmayı koyarken çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi koysun.

Kakaolu süt: Son çare olsa da kakaolu süt hazırlamayı deneyin. Hiç süt içmemesindense kakaolu süt içmesi daha iyidir.

***

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için olmazsa olmazlar

Katkı maddeli gıdalar, çevre kirliliği, sigara ve günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız kimyasal maddeler... "Sağlığımızın düşmanları" olarak adlandırılan bu durumlar, zayıf bünyeleri nedeniyle çocukların sağlığını tehdit ediyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji kimi zaman gözle görülmeyen olumsuz etkilerini birlikte getiriyor. Cep telefonları, bilgisayarlar ve evde kullanılan elektronik aletler, çocuklar için zararlı olarak kabul ediliyor.

***

Çocuğunuzun sağlığını, anne karnında düşünmeye başlayın

Çocuk, yaşama anne karnında başlar. Onu koruyan huzurlu ve sıcak bu ortamda dahi dış dünyanın zararlı etkilerine maruz kalabilir. Plasenta vasıtasıyla birçok zehirli madde bebek dolaşımına geçip, büyümekte ve gelişmekte olan organlarında kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunu korumak isteyen bir annenin yapacakları, daha bebek doğmadan başlar.

 

 

13.03.2009 22:07:00 Bu haber 11508 defa okundu
Süt yaşam mucizesi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri