Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Yıllık 15 milyar dolara yakın tarım kimyasalı kullanan Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda geç kalmış is
Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi k
AB ülkelerine ve son yıllarda Rusya’ya yapılan taze meyve ve sebze ihracatında karşılaşılan sorunlar, birkaç gün medyada
İktibaslar > Tarım Haberleri
Fransa'nın bazı bölgelerinde son yıllarda kolsuz ve bacaksız doğan bebeklerin sayısının artması ülkede tartışmalara yol açtı.
 
Sağlık Bakanlığı, 2011-2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda geniş çaplı bir araştırma yaptı. Kanser vakalarında çevre kirliliğinin rolüne ışık tutan çalışmanın sonuçları gizlenen gerç.ekleri gözler önüne serdi. Henüz komuoyuna açıklanmayan raporda insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini çok aştığı ortaya çıktı. Sularda ise yine kanserojen etkisi bilinen hidrokarbon kalıntıları tespit edildi.

Amerikan tohum, ilaç ve suni gübre devi Monsanto herkesi gibi zehirlediği Fransız tahıl üreticisi Paul François tarafından dava edildi. Fransa'nın güneyinde tahıl üreticiliği yapan çiftçi Paul François, baronların şirketi Monsanto firmasının ürettiği, ot temizleme zehirleri Lasso'yu hazırladığı depoyu temizlerken zehirli madde teneffüs ettiği için zarar gördü. Bu nedenle firmayı dava etti ve kazandı.
 
Yıllık 15 milyar dolara yakın tarım kimyasalı kullanan Türkiye'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda geç kalmış isabetli bir adım geldi. Bakanlık, tarımda kimyasal ilaç kullanmayan çiftçilere destek vererek maliyetleri düşürmeyi planlıyor.

Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi kredisi', 'üretici kartı' gibi uygulamalarının birer kumpas olduğunu dile getirdik. Üstelik Tarım Bakanlığı'nın yazılım ihaleleri sonrası bazı firmaların çiftçi veri tabanlarını bazı bankalara aktardığını da söyledik. Ne üretici, ne bakanlık ne de medya bizi duymadı. Pusudaki kara gün dostlar ava Kemal Derviş'in gelişiyle çıkmışlardı. Demek ki av henüz şimdi tam olgunlaşmış. Nerede hata yaptık diye herkes şimdi sormalı. Hem de hemen!
 
AB ülkelerine ve son yıllarda Rusya’ya yapılan taze meyve ve sebze ihracatında karşılaşılan sorunlar, birkaç gün medyada yer alıyor, sonra unutuluyor.

Mersin’de yapılan GDO operasyonunu değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Mahmut Arslan, pirinlerin GDO’lu olmadığını iddia etti. Aslan “Türkiye tarihinde ilk defa pirinç ithal edecek konuma gelmiştir” dedi.
 
Köylünün ödeyemediği krediler sosyal yara hâline geldi. Kredi açmak için rüşvet alan bankacı da var, borçtan kurtulmak için malını eşinin üzerine yapıp hileli boşanan müşteri de... Bankaların haczettiği arazilerin büyüklüğünü BDDK dahi bilmiyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e Fransa'da 'tarım alanında şövalye liyakat nişanı' verildi.
 
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Yavuz önderliğinde bir grup araştırmacı, tarım kenti olan Isparta'da meyve ağaçlarının ilaçlanması sonucu suya ve solunum yoluyla vücuda karışan ilacın kalp ve damar hastalıklarına olan etkisini araştırdı.

Ünlü tarım uzmanı Jim Rogers tarım sektöründeki sıkıntıları şu şekilde sıraladı: İngiliz çiftçiler arasında intihar oranının yüksek olması, Japonya’da çiftçilerin yaş ortalamasının 66'a ABD’de ise 58'e yükselmesi ve Hindistan’da son yıllarda binlerce çiftçinin intihar etmesi ve bunun artarak devam etmesi.
 
Dünyanın en pahalı etini tüketen Türkiye meralarını yok etmek için canhıraş çalışıyor. Şanlıurfa'nın Çalışkan Köyü’nde mera alanı içerisinde, Organize Besi Sanayi Bölgesi kurulmasına karşı çıkan köylüler ile jandarma arasında arbede çıktı, 50 dereceyi bulan kavurucu havada köylüler iki gündür eylem yapıyor. Jandarma 7 kişiyi daha gözaltına aldı.
Sayfa: 1/6 - 61 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 2 3 4 5 6 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri