Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tatlı üreticilerinde yapılan denetimde...
Denetim yetkimiz yok diyerek görevlerinden kaytaran belediyelere toplum sağlığının tehdit edilmesine göz yumuyorlar. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ise şehrindeki tatlı imalathaneleri denetledi.

Ramazan ayı nedeniyle tatlı tüketimi artışını  göz önünde bulunduran Belediye ekipleri, denetimlerde tatlılarda kullanılan yağların sağlıklı olup olmadığına dikkat ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz " Ramazan ayında tatlı tüketimi arttığından bu ürünlerin imalatında da  dikkatsizlik ve baştan sağma olaylarına sıkça rastlanılmaktadır.

İDEAL YAĞ POLARI 17, İZİN VERİLEN 25, KULLANILAN 40

Kent merkezinde 15 tatlı imalathanesinde yaptığımız anlık  denetimlerde özel bir cihazla kullanılan yağların polar değerleri tespit edildi. Yönetmelikler yağdaki polar  değerini 25'e kadar izin veriyor. İdeal olan oran ise 17-18 olması gerekir. Standart değerlerin üzerindeki yağlar kansere davetiye çıkarmaktadır" dedi.

BU YAĞLAR KANSER YAPAR

Açıkgöz, denetlenen yerlerden  3'ünde  yağdaki polar değerinin 40'ın üzerinde olduğunu ifade ederek" Bu oran ürkütücü olduğundan söz konusu işletmeler hakkında Tarım İl Müdürlüğü'ne suç duyurusunda bulunduk. 7 işletme de değerler sınır noktada olduğundan uyarılırken sadece 5 işletmede  tatlı imalatında kullanılan bitkisel yağlardaki polar değer 17-18 arasında gözlendi. İzmit Belediyesi olarak denetimlerimizi sıklaştırarak sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.


02.08.2012 20:15:00 Bu haber 3430 defa okundu
Tatlı üreticilerinde yapılan denetimde...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri