Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Bir zamanlar sağlıklıydım ya da en azından öyle olduğumu düşünüyordum. Tabii, bütün bir günü geçirebileceğim yeterli ene
Gıda Hareketi'nin yıllardır sürdürdürğü ve 'yasal uyuşturucu' olarak nitelendirdiği şekerle ilgili Hollanda'dan önemli b
Koroner kalp hastalıkları, beyin damarlarında tıkanmalar, beyin kanamaları, vücut yükünün artmasına bağlı olarak omurga
İktibaslar > Tatlılar Haberleri
Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içeceğin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını gösterdi.
 
Sayıştay, tüm şeker fabrikalarını denetledi. Ortaya çok edici bir sonuç çıktı. Tüm fabrikalar şekere ‘Formalin’ adlı zehir ekliyormuş.

Tarihi raporda, nişasta bazlı şekerlerin zararları saymakla bitirilemezken, hükümetten kotaların biran önce düşürülmesi talep edildi. Hükümet son 16 yılda 2017 yılı hariç her yıl NBŞ kotalarını ülkenin ihtiyacı olmadığı halde artırmıştı. Sağlık Bakanlığı, kamuoyunda ciddi tartışma konusu olan nişasta bazlı şekerlerle ilgili Bilim Kurulu’nu 8 yıl sonra yeniden topladı. Her biri alanında uzman 12 bilim adamından oluşan Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna olan etkilerini bilimsel araştırmalar ışığında yeniden değerlendirdi. Dünyadaki gelişmeleri de inceleyen Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin zararları ile ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı.
 
Bir zamanlar sağlıklıydım ya da en azından öyle olduğumu düşünüyordum. Tabii, bütün bir günü geçirebileceğim yeterli enerjim yoktu, ama Amerika’nın yorgun kitleler için sürekli televizyonda çığırtkanlığını yaptığı reklamları düşününce enerji eksikliğinden muzdarip olan tek kişinin ben olmadığımın farkına vardım.

Gıda Hareketi'nin yıllardır sürdürdürğü ve 'yasal uyuşturucu' olarak nitelendirdiği şekerle ilgili Hollanda'dan önemli bir destek geldi. Hollandalı araştırmacıların yaptığı araştırmalara göre şekerli yiyecekler için de sigaraya yapıldığı gibi ''sağlığa zararlıdır'' uyarısı yapılmalı. Aslında bunu günümüzde ekmek diye satılan ürünler içinde yapmıştık.
 
Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'in 'Şeytan Ye Diyor' adlı kitabında 'yasal uyuşturucu' olarak tarif ettiği şekerle ilgili ilginç bir çıkış geldi. California Üniversitesi Pedatri Profesörü Robert Lustig şekerin herhangi bir zehirden farklı olmadığını belirtirken, nasıl şeker bağımlısı olduğumuzu ve bu bağımlılıktan nasıl kurtulacağımızı şöyle anlatıyor.

Koroner kalp hastalıkları, beyin damarlarında tıkanmalar, beyin kanamaları, vücut yükünün artmasına bağlı olarak omurga hastalıkları ortaya çıkıyor. Beslenmemize mutlaka dikkat etmek lazım.
 
O ilk 1800'ün ilk yıllarında keşfedildi. Türkiye o ürünle 1926'da tanıştı. Sayesinde kalkınıyorduk. Fakat önce bu yüzden su kaynaklarımızı yok ettik. Birde baktık ki THY'nin yolcularına ikram ettiği böğrülceden, patlıcana dek sıcak yemeklere bile girdi. Kişi başına yıllık 75 kilodan fazla tüketir olduk. Biz onu yediğimizi ya da tükettiğimizi sanıyorduk meğer o bizi yiyor ve tüketiyormuş. Şimdiden bir vali haklı olarak el attı ona. Fincancı katırları ürkmez. Neden mi söz ediyoruz. Yasal uyuşturucudan...

Kayseri’de tatlı ve pasta üretimi yapan Yakup Avlukyarı'dan baklava sevenleri üzecek bilgiler...
 
Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş, küçük üreticileri eleştirmek ve tüketiciyi ünlü markalara yönlendirmek için yaptığı bilinçaltına yönelik PR faaliyeti yaparken, çikolatadaki hileleri bir bir sıraladı. Biz söyleyince dudak bükenler buyurun afiyet olsun.

Beyaz ve kahverengi (sentetik) şekerin beyin faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyebileceği belirlendi.
 
Şekerden ölen insan sayısı salgından öleni geçince, bilim insanları da şekeri zehir olarak nitelemeye başladı. Peki, masum sanılan şekerin altında aslında hangi acı gerçekler yatıyor?
Sayfa: 1/2 - 24 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 2 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri