Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
TBMM araştırdı: Ölümcül keneleri Türkiye'ye kim saldı?
TBMM uzmanlarının Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili hazırladığı rapordan: Biyoterörizm veya biyolojik savaş ajanı olarak kullanılmasından korkulmaktadır.

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu'nun haberinde aktarılan rapora göre, TBMM uzmanları, keneden bulaşan ve yaz aylarında yaygınlaşan ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, virüsün 'biyoterörizm veya biyolojik savaş ajanı' olarak kullanılma tehlikesine dikkat çekildi.

İLK 2002'DE GÖRÜLDÜ

Meclis Araştırma Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, Türkiye’de ilk kez 2002’de görülüp 2003’te tanımlanan KKKA virüsü, 2010 yılına kadar geçen 10 yılda 5 bin 318 kişide görüldü ve bu hastalardan 267’si yaşamını yitirdi.

DAHA ÇOK KARADENİZ BANDINDA GÖRÜLÜYOR

İlk kez ve en çok Tokat’ta görülen virüs, daha sonra Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Tokat, Yozgat, Sivas, Amasya, Çorum, Çankırı, Bolu, Kastamonu ve Karabük olmak üzere İç ve Doğu Anadolu bölgelerinin kuzeyi ile Karadeniz’in güney kesimlerini kapsayan coğrafyada etkili oldu.

KKKA vakasının hiç görülmediği iller ise Düzce, Uşak, Karaman, Batman, Ağrı oldu.

Rapordaki bazı değerlendirmeler şöyle:

BİYOLOJİK AJAN MI?

"Virüs dış ortama dayanıksızdır. Konak dışında uzun süre yaşayamaz, 56 derecede 30 dakikada inaktive olur. Ultraviyole ile hızla ölür. Kanda 40 derecede 10 gün yaşar. Türkiye’de görülen türler Güney-Batı Rusya ve Kosova türleri ile yakın genetik benzerlik göstermektedir. Bu benzerlik nedeni ile göçmen kuşlarla taşınmış olabileceği konusunda görüşler ileri sürülmektedir.

KKKA virüsünün oldukça yüksek patojen (Hastalık yapan madde veya mikroorganizmalar) doğası nedeniyle bir biyoterörizm veya biyolojik savaş ajanı olarak kullanılmasından korkulmaktadır.

Tüm dünyada öncelikli patojen olarak kabul edilmektedir. İnsandan insana bulaştırılabilir, yüksek ölüm oranına sahiptir ve havadan yolla bulaşma olasılığı vardır. Fakat hücre kültürlerinde yüksek konsantrasyonlarda çoğalma yeteneğinin olmaması biyolojik silah olacak kadar yoğun miktarlarda üretilmesini engellemektedir.

Yüksek derecede ölümcül olması, virüs üzerindeki araştırmaları sadece Biyogüvenlik düzeyi çok yüksek olan laboratuvarlarla sınırlamaktadır."

HANGİ ÜLKE BIRAKIYOR?

Hürriyet'in haberinde her hangi bir ülke zikredilmese de tüm gözler özellikle Karadeniz dağ ve yaylalarına, 'dağçılık' adı altında İsraillilerin düzenlediği gezilere çevrilmiş durumda. Daha önce de çok sayıda İsrail vatandaşı bitki hazırlığı yaparken yakalanmıştı. İsraillilerin bölgeye özel bir önem verdiği, dağlardan gözden ırak bir şekilde incelemeler yaptığı, flora ve iklim konusunda çalışmalar yaptığı biliniyor.

Ülkemizde bitki casusları cirit atıyor

Gözümüzün içine baka baka Türkiye'yi İsrail'e taşımışlar

02.08.2012 12:08:00 Bu haber 8247 defa okundu
TBMM araştırdı: Ölümcül keneleri Türkiye'ye kim saldı?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri