Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Alberta Üniversitesi İnsan Ekolojisi Bölümü öğrencisi Josh Le tam da bunu yapmış! Kot pantolonunu 15 aydan uzun süre hiç
Ev temizliği ve kişisel hijyen ürünleri adıyla pazarlanan deterjan ve kozmetik ürünleri modern dönemin en önemli insan s
Sabunlarda domuz vb hayvanlardan elde edilen ve İngilizce ‘donyağı’ veya ‘içyağı’ anlamındaki ‘tallowate’ adlı hayvanal
İktibaslar > Temizlik Haberleri
Alberta Üniversitesi İnsan Ekolojisi Bölümü öğrencisi Josh Le tam da bunu yapmış! Kot pantolonunu 15 aydan uzun süre hiç yıkamadan her gün giymiş. Bu durumu fırsat bilen öğretim üyesi Rachel McQueen de, pantolondaki bakteri yoğunluğunu ölçmeye karar vermiş.
 
Ev temizliği ve kişisel hijyen ürünleri adıyla pazarlanan deterjan ve kozmetik ürünleri modern dönemin en önemli insan sağlığı ve çevre kirleticileri olarak tanımlanıyorlar. Bu ürünlerden biri olan Domestos ve Dettol hakkında Günye Afrika mahkemece toplatma kararı verdi. Yargı 2010'da da Calgon'un satışını durdurmuştu.

Sabunlarda domuz vb hayvanlardan elde edilen ve İngilizce ‘donyağı’ veya ‘içyağı’ anlamındaki ‘tallowate’ adlı hayvanal yağ oldukça yaygın olarak kullanılır. Etiketlerde görülen ‘sodyum tallowate’ ise hayvan iç yağlarının kostikle sabunlaştırılması ile elde edilen sabun maddesidir. Tallowate yani hayvan yağı; sabunlar, sıvı sabunlar, şampuanlar, emlendiriciler, deodorantlar, yüz temizleyiciler, dudak kalemleri, göz kalemleri gibi çok çeşitli üründe görülebilir. Öte yandan antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan iskelet yapısına zarar verdiği tespit edildi.
 
İsraille Mısır arasındaki krize bir şampuan neden olmuş. Şampuanın suçu kandınları kısırlaştırmak. Suç şampuanda olunca doğal olarak bunları satan İsrailli de masum sayılmalı. Ayrıntı bu haberin içinde gizli...

Parfümlerden, deterjanlara, kıyafetlerden, gündelik eşyalara kadar her alanımızı saran kokularla bilinç altımızı ve zihnimizi yönetiyorlar. Cinselliğin artışına da neden olan kokularla aynı zamanda farklı hastalıklara da davetiye çıkarılıyor.
 
New York Mount Sinai Tıp Merkezi'nde yapılan bir araştırma, şampuan ve sabun gibi temizlik ürünlerinin yüzde 70'inde bulunan fitalat maddesinin iç salgı bezlerinin işlevini sekteye uğrattığını gösteriyor.

Amerikan Sağlık Bakanlığı, bazı şampuanlarda bulunan 'formaldehit'in lösemi ve geniz kanserine, plastikte bulunan 'stiren'in idrar yolu kanserine sebeb olabileceğini açıkladı.
 
Bilinçsiz kullanılan hijyen maddeleri ve antiseptikler, vücut florasını bozarak yararlı mikropları azaltıyor, zararlı mikropları artırıyor. Enfeksiyon riskini artıran bu alışkanlık organ kaybı, hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

'Por Çöz' adlı kireç ve pas sökücünün, yüzde 20'den fazla oranda nitrik asit içerdiği için yasaklandığı bildirildi...
 
Her gün elinizi veya yüzünüzü silmek için kullandığınız ıslak mendiller bilinmeyen tehlikeleri bünyesinde barındırıyor.

Dinimiz İslam’da temizleyici olarak su ve toprak gösterilmiştir. Bilindiği üzere abdest ya suyla ya da toprakla alınır. Peki topraktan gelen doğal temizlik ürünleri neler?
 
Deterjan ürünlerinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri yapılan araştırmalarla ortaya konuluyor. Tüketici bunu biliyor ama hangi boyutlarda olduğu biliniyor mu?
Sayfa: 1/2 - 18 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 2 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri