Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Temizlik için su ve toprak yeterli...
Dinimiz İslam’da temizleyici olarak su ve toprak gösterilmiştir. Bilindiği üzere abdest ya suyla ya da toprakla alınır. Peki topraktan gelen doğal temizlik ürünleri neler?

Evde sıkça kullanılan temizleyiciler insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Çağdaş insan eskisi gibi yöntemleri kullanmaktansa ‘toplu katliam’ anlamına gelebilecek maddeler kullanıyor. Bu maddeler insanı hastalıklara sürüklerken birçok mikroorganizmaya sebepsiz zararlar veriyor. Böylesine bir kıyımla temizlik ancak zulüm sayılabilir.

Peki doğal maddelerle temizlik mümkün müdür?

Aslında temizlik için su ve toprak yeterlidir.
Ancak şehir hayatında toprak görmenin bile ne kadar zor olduğu düşünürsek böyle keskin bir geçiş hepimiz için mümkün görünmüyor. Doğaya zarar vermeyen maddelerin kullanımını öğrenmek gerekiyor.

Doğal olmayan, petrol ürünü, aromalı kimyasal ağartıcılar, boyalar, çözücüler, incelticiler vs. hem kullanılması esnasında, hem de kanalizasyon sistemi vasıtasıyla yaşadığımız dünyaya derin zararlar veriyor.

Zehirli olmayan doğal temizlik önerilerinden pratik örnekler veriyoruz.

TEMİZLİKTE KULLANILABİLECEK DOĞAL ÜRÜNLER

Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal (mantar önleyici), antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. (Eczane ve aktarlarda bulunabilir.)

Çamaşır sodası: Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsuz olanı tercih edin.

Karbonat: Sodyum bikarbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar, beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyonuyla elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

Uçucu bitkisel yağlar: Bitki kokularının özleri birçok parfümün ana maddesidir. Piyasada, özellikle doğal ürün satan dükkanlarda çeşitleri bulunabilir. Bir iki damla turunçgil, elma, çilek, nane vb. yağı ile eklenecek koku ev yapımı temizleyicilere hoş bir özellik kazandırır. DİKKAT: Uçucu (esansiyel) bitkisel yağ alırken sentetik olmadıklarından emin olun. Sentetik kokular zararlıdır.

Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Bu tür sabunlar hayvan yağı içeren ya da petrol tabanlı sabunlara tercih edilmelidirler. DİKKAT: Arapsabunu alırken aromasız olmalarına özellikle dikkat ediniz. Ayrıca yanmış yağlardan yapılan birçok arapsabunu çok kötü koku bırakmaktadır.

Kil: Doğada bol bulunan bir mineraldir. Kilin içerisinde en çok kalker, silis, mika, demir oksit bulunur. Sarımtırak, kurmızımtırak, esmer gibi renklerde bulunur. Yapısı itibariyle su çekme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kil daima nemlidir.

Boraks’ın temizleyici olarak kullanımı:
Boraks ve çamaşır sodası eşit miktarda karıştırılır. Lavabo, tuvalet gibi sert yüzerlerin temizliğinde ovucu, koku giderici ve antiseptik olarak kullanılır. Bu karışım bulaşık makinesinde de deterjan yerine kullanılabilir.  (Ancak bulaşıklar makineye arındırılarak konulmalıdır.)

Uygulama: Lavabo ve tuvalet için; fırça veya süngerle ovulur ve suyla temizlenir. Gerekirse arapsabunu da kullanılabilir.

Kil temizlikte nasıl kullanılır?
Kil, yağ temizleyicidir. Küvetlere ve lavabolara toz olarak serpilir, süngerle ovulur ve suyla temizlenir.

Saç temizlemede de geleneksel olararak kullanılagelen bir maddedir.

Dinimiz İslam’da temizleyici olarak su ve toprak gösterilmiştir. Bilindiği üzere abdest ya suyla ya da toprakla alınır.

Asit Borik’in böcek ilacı olarak kullanımı:
Asit Borik böcekleri öldürmez ancak uzaklaştırır.

Hazırlanışı: Orta boy bir patates haşlanır ve ezilir. İçine bir çorba kaşığı asit borik eklenerek yoğurulur. Fındık büyüklüğünde toplar haline getirilip radyatöre veya güneş gören yere konularak kurutulur. Böceklerin bulunabileceği yerlere bu toplar bırakılır.

Uyarı: Çocuk ve ev hayvanlarının ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır.
Zehirli değildir ancak yine de yemek için uygun olmayan bir kimyasal maddedir.

Arapsabunu hakkında bilgiler...
Piyasada bulunan arapsabunları çoğunlukla yanmış-kullanılmış ayçiçek yağlarından imal edilir. Kötü kokacağı için de aromalar ilave edilir. Ancak bu arapsabunlarıyla çamaşır yıkandığında çamaşırlarda hoş olmayan bir yanmış yağ kokusu oluşur ve çamaşırlar yapış yapış olur. Yanmış yağdan yapılmayan arapsabunları bulmak gerekir.

Bulaşıkta ise zeytinyağı sabunu, arapsabunundan çok daha iyi netice verir.

Ancak ilk önce bilinmesi gereken önemli bir konu var: Rafine yağlar, bu tip doğal temizleyicilerle temizlenemeyecek kadar inatçıdır, yapışkandır*. Doğal yöntemler ancak doğal yağları çıkarmak için etkilidir.

*Temizlemek için bu kadar kuvvetli, ağır ve sökücü kimyasallar gerektiren, son derece yapışkan rafine yağların vücudumuzda bırakacağı kalıntıları durup düşünmek gerekir. (sademutfa)

25.05.2010 17:37:00 Bu haber 13869 defa okundu
Temizlik için su ve toprak yeterli...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri