Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tercihiniz siyah olsun
Bir besinin kalitesini belirleyen unsuların başında geleneksel tohumdan elde edilmesi, tarım kimyasalı kullanılmaması, endüstriyel işlem görmemiş olması, taze olmasıdır. Ancak yeterli değildir. Gıdaların renk ve besin enerjileri de bir o kadar önemlidir. Unutulmaması gereken en önmeli noktası ise gıdalara sonradan eklenen gıda boyalarıdır ki bunlar bilinenin aksine bir o kadar tehlikelidir.

İşte tercihi en çok hak eden 'siyah' besinler!

Siyah rengi çok da gözümüze hoş gelmeyebilir ama son çalışmalar diyor ki özellikle siyaha yakın renkteki besinler yakın zamanda süper besinler olarak adlandırılacak. Elbette hepimiz sebze veya meyve tüketirken en parlak, en canlı renkte olanları tercih ediyoruz ama diyetimize biraz da siyah eklemek faydalı olacak.

SİYAH FASÜLYE

Beslenme alışkanlıklarımız arasında pek yer almayan siyah fasulye görüntü olarak itici gelsede lezzette kuru fasulyeden daha lezzetli diyebilirim. Ayrıca içeriğindeki fitokimyasallar nedeniyle diğer besinlere göre biraz daha fark yaratıyor ve en güçlü anti kanserojen besinler arasında gösteriliyor. Yakın zamanda Harvard’da yapılan bir çalışmaya göre de şeker dengesini sağlıyor. Bu nedenle gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz bir besin.

BÖĞÜRTLEN

Kalori değeri düşük, besin değeri açısından oldukça zengin olan böğürtlen özellikle kansere karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici, şeker ve kolesterol düşürücü, kan basıncını dengeleyici, sinir sistemini onarıcı mucizevi bir meyvedir. Diyetinizde diğer meyveler kadar yer alması gerekmekte.

SİYAH MERCİMEK
Kırmızı ve yeşil mercimekten besin değeri açısından çok farkı olmayan siyah mercimek lif açısından biraz daha zengin olması nedeniyle kolesterol seviyesini düşürücü bir özelliğe sahip.

SİYAH SUSAM

Görüntü olarak çörekotuna benzeyen siyah susam daha çok uzak doğu ülkelerinde kullanılan bir bitkidir. Sindirimi hızlandırıcı, barsak problemlerini giderici etkisi bulunmaktadır. Mineral bakımından da oldukça zengin olan siyah susam bakır içermesiyle kan damarlarını, eklemleri ve kemikleri güçlendirir.

SİYAH MANTAR

Kanser savaşçısı olan siyah mantar yapılan çalışmalara göre menopoz sonrası meme kanseri riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip enerji metabolizmasını da etkilemektedir.

SİYAH PİRİNÇ

Pirinç glisemik indeks açısından oldukça yüksek bir besin bu nedenle çok sık tüketmemekte fayda var ama siyah pirinç onun kadar tehlikeli değil ayrıca enflasmasyon azaltıcı bir etkisi de olacak. Antosiyanin adlı maddelerden oldukça zengin yani güçlü bir kanser savaşçısı. (Milliyet)

22.09.2012 19:33:00 Bu haber 9023 defa okundu
Tercihiniz siyah olsun
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri