Son Dakika
Salı, 2 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
TSE'nin "helal"ini kimse tanımıyor
TSE'nin "helal sertifikasını İslam İşbirliği Teşkialtı üyesi ülkeler de dahil olmak üzere hiçb ülke yeterli bulmamış. Oysa TSE Başkanı "kendi helallerinin Kur'an'ın helalinden daha öte" olduğunu söylememişmiydi? Şimdi Diyanet'ten himmet isteniyor. "Ne olacak bu memeleketin hali" sorusu şimdiler de "ne olacak bu "helalcilerin hali pürmelali" oldu galiba

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen helal sertifikasının uluslararası pazarlarda yeterli bulunmadığını söyleyen gıda üreticileri, TSE'nin bir an önce akreditasyonu sağlamasını istiyor. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Murat Yörük, helal sertifikasını Diyanet'in onaylamasını talep etti.

"TÜRK HELALCİLERİNİ DÜNYA TANIMIYOR" OYSA BİZ NE GÜZEL SEVİNMİŞTİK(!)

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Yörük, Türkiye'de verilen helal ürün sertifikasının uluslararası geçerliliğinde sorunlar yaşadıklarını belirterek, "İslam ülkelerinin çoğu, Türkiye'den ihraç edilen malı kabul etmiyor ve gümrükten sokmuyor. Sertifikanın Diyanet tarafından onaylanması talep ediliyor." dedi.

SETBİR Başkanı Yörük, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen helal ürün belgesinin yeterli bulunmadığını söyledi. Yörük, "TSE'nin, bir an önce helal sertifika konusunda akreditasyonu sağlaması gerekiyor." dedi.

AVRUPA'NIN İNEKLERİ YAŞLI AMA BİZ YİYİYORUZ

SETBİR'in Bursa toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da Türkiye'nin 29 olan yaş ortalamasına karşın Avrupa'nın yaş ortalamasının 45 olduğunu belirterek, "Öyle bir coğrafya ki insanları da yaşlanmış hatta üstüne yetmemiş inekleri de şu anda yaşlanmış bir Avrupa var karşımızda." dedi. (zaman)

İyi ama sormazlar mı adama, iki yıldır siyasteçisinden petrolcüsüne, gazetecisinden hocaefendisine herbiriniz et ithalatına girişip Avrupa'da hatta dünyada getirmedik "yaşlı inek" bırakmadınız. Ne olacak bu memleketin hali?

'Helâl sertifikası fıkıhtaki helâlle örtüşmüyor’muş (Kemal Özer'in değerlendirmesi)

 TSE Başkanı böyle buyurmuş tu?

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • süleyman tolgahan
  helal
  yeni bir helal gıda sertifika sistemi hazırlamanın zamanı gelmedi mi kemal hocam sabırsızlıkla bekliyoruz saygılarımla ... (NOT: Bakınız geleneksel.com.tr)
  13.01.2013 19:00:08

 • CİHAT ÖZBASAN
  helal,helal mı?
  para kazanmak üzere üretilmiş veya işlenmiş üründe helal sertifikası arayan tüketici,önce cebindeki paraya bakmalı,helal mı diye.haram ,helal ürün aramanın çağımızdaki karşılığı sağlıklı ürünlerin,sağlıklı ve hijyen koşullarda üretilmiş,ambalajlanmış ve doğru bilgiler ile etiketlenmiş olmasına dikkat etmeli.benim için bu koşulları taşıyan taşıyan ürün helaldir,cebimdeki para helal ise.bir markette gördüğüm ,bilinmiş bir markanın ürettiği sucuğun çok ucuz olması dikkatimi çekti.incelediğimde "sucuk benzeri ürün" ibaresi vardı,küçük puntolarla yazılmış.bu ürüne helal sertifikası alsa ne olur,almasa ne olur.toplum sağlığı ile oynadıktan sonra.ve bu helal sertifika sadece gıda ile ilgili dar bırakılmamalı!hayatta tükettiğimiz tüm ürünlere uygulanmalı. öncelikle cebimizdeki paraya... saygılarımla
  16.03.2012 02:40:54
10.03.2012 11:12:00 Bu haber 5529 defa okundu
TSE'nin "helal"ini kimse tanımıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri