Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'nin domatesleri Hepatitli mi?
Fransa Sağlık Gözetim Enstitüsü, önemli bir açıklamada bulundu.

Fransa Sağlık Gözetim Enstitüsü, Fransa'da 2009'da rastlanan 59 Hepatit A vakasının Türkiye'den ithal edilen bu domateslere bağlı olduğunu açıkladı.

Haftalık Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi'nde (BEH) yayımlanan sonuçlara göre, vakalara Kasım 2009-Ocak 2010'da Orta Pireneler, Lot ve Batı Pireneler bölgelerinde rastlandı.

Virüsü kapanların tümünün aynı sandviç zincirine gittiği belirtildi. Söz konusu restoranın Türkiye'den dondurulmuş şekilde ithal edilen domateslerden sattığı belirlendi.

Yapılan araştırma, Ocak başından Aralık sonuna kadar 8,5 ton kurutulmuş domates satıldığını gösterdi. Bu domateslerin son kullanma tarihinin Aralık sonu olduğu bildirildi.

İspanya, Belçika, İtalya, Lüksemburg ve İsviçre'ye de gönderilen kurutulmuş domateslerin bu ülkelerde hastalığa yol açmadığı belirtilirken, uzmanlar virüsün domateslere büyük olasılıkla Türkiye'de bulaştığını açıkladı.

Konuya ilişkin makale Fransız ''Le Figaro'' gazetesinin internet sitesinde yer alıyor.

ÖNCEDEN HABERİ VERİYORUZ:

Tarım Bakanlığı yakında yapacağı muhtemele açıklama da bu konuyu "Bu bilgi doğru değil. Biz de analiz yaptık domateslerimizde hepatite rastlanmadı. Gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz" diyerek yalanlayacak. Takip etmeye devam... Ama siz siz olun bu mevsimde domastes fasulye, salatalık, patlıcan gibi ürünleri yemeyin. Herşey mevsiminde.

15.04.2011 16:03:00 Bu haber 6701 defa okundu
Türkiye'nin domatesleri Hepatitli mi?
ÖNCEDEN HABERİ VERİYORUZ: Tarım Bakanlığı yakında yapacağı muhtemele açıklama da bu konuyu "Bu bilgi doğru değil. Biz de analiz yaptık domateslerimizde hepatite rastlanmadı. Gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz" diyerek yalanlayacak. Takip etmeye devam... Ama siz siz olun bu mevsimde domastes fasulye, salatalık, patlıcan gibi ürünleri yemeyin. Herşey mevsiminde.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri