Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'nin okumadan imzaladıklarını Rusya imzalamıyor
Cargill firmasının projesi olarak 1994 Rabat'ta kararlaştırılan DTÖ, 1 Ocak 1995'de faaliyetlerine başlamıştı. Tohum patenti amacıyla tasarlanan Dünya Ticaret Örgütü, uluslararası ticaret, telif ve GDO konularında faaliyet gösteriyor.

Türkiye 1995'de Dünya Ticaret Örgtünün 21 bin sayfalık dokümanını okumadan 3 günde TBMM'den geçirerek üye olmuştu. DTÖ'ye üye olmama konusunda direnen Rusya yönetimi üye olmaya karar verince Rusya karıştı. 131 Milletvekili üye olmadan 21 bin sayfa ve eklerinin Anayasa Mahkemesi'nce incelenmesini istedi.

Önümüzdeki Salı toplanacak olan Anayasa Mahkemesi 131 milletvekilinin başvurusunu değerlendirecek.

Adil Rusya ve Komünist Partisi milletvekilleri Dünya Ticaret Örgütü normları ile üyelik anlaşmasının onaylanmadan önce mahkeme tarafından incelenmesini talep ediyor.

Milletvekillerinin ilk itirazı Dünya Ticaret Örgütü ile Rusya arasında imzalanan anlaşmalarının Rusça çevirisinin olmamasıyla ilgili. Rus meclisinin alt kanadı olan Duma’nın üyelerine göre bu çevirinin olmaması Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne üyeliğiyle ilgili nitelikli bir tartışmayı da imkansız kılıyor.

Milletvekilleri, ayrıca, Dünya Ticaret Örgütüne üyelik konusunda Rusya Federasyonuna bağlı diğer bölgelerinin onayının olmadığına da dikkat çekiyorlar. Öte yandan Dünya Ticaret Örgütünün bir takım kuralları ile Rus Anayasası arasında ciddi çelişkiler olduğunu kaydediliyor.

Öyle ya da böyle Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü ile üyelik anlaşmasını 23 Temmuz’da Duma’da onaylanması planlanıyor...

Dünya Ticaret Örgütü'nün kararlarını üye ülkelerin ulusal mevzuatının üstünde ve kararları ABD, AB, Kanada ve Japonya veriyor. Bu kaarlara 160'dan fazla üye ülke uymak zorunda ve kararların temyizine de aynı ülkelerin temsilcileri bakıyor.

01.07.2012 11:15:00 Bu haber 3797 defa okundu
Türkiye'nin okumadan imzaladıklarını Rusya imzalamıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri