Son Dakika
Salı, 9 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'ye hapı böyle yutturdular
Receteli ve reçetesiz kişisel alımlar hariç SGK 2011’de ilaca 15.1 milyar lira ödedi. 1 milyar 700 milyon kutu ilacın tüketildiği Türkiye’de antibiyotik en çok satılan ilaç unvanını korudu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye’deki gereksiz ilaç harcamalarının azaltılması için hastane ve eczane bilgi sistemlerinde reformlar yapmasına rağmen, ilaç harcamaları artmaya devam ediyor.

2011 yılında Türkiye’de kullanılan ilaç miktarı 2010 yılına göre yüzde 9.7 oranında artarak 1.7 milyar kutuya ulaştı. İlaç harcamaları ise yüzde 2.7 oranında yükselerek 15.1 milyar TL’ye çıktı.

IMS Health şirketinin verilerine göre, 2011 yılında satılan 15.1 milyar liralık ilacın 7.4 milyar TL’lik kısmı, yerli ilaç firmaları tarafından üretilen ilaçlara harcandı. İlaç harcamalarının 7.7 milyar TL’lik kısmı da ithal ilaçlara ödendi. Yerli ilaç harcaması 2010 yılına göre yüzde 4.1 artarken, ithal ilaç harcaması da yüzde 1.3 artış gösterdi.

Türkiye ilaç pazarı’ndaki ‘ilaç ruhsatlı’ ürünlerin ecza depolarından serbest eczanelere yapılan satışlarının, aylık ve net olarak ölçülmesini sağlayan IMS Health’e göre 2011 yılında, kutu bazında, en çok kalp rahatsızlıkları için kullanılan kan sulandırıcı ilaç satıldı. Birinciyi yine bir kalp ritm ilacı izlerken, ilk 10 içinde 6 ilacın ağrı kesici grubunda yer aldığı görüldü. İlk 10 içinde birer adet mide ilacı ile antibiyotik yer aldı.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası yetkilileri, ilaç pazarı hakkında şu bilgileri verdiler:

“Tutar ölçeğinde, en çok tüketilen ilaçlar arasında antibiyotikler, pazar payları son 5 yılda yüzde 16’dan yüzde 12.5’e düşmesine karşın, ilk sıradaki yerlerini koruyor. 2011 yılında kardiyovasküler, sinir sistemi ve onkoloji ilaçlarında da pazar payı kayıpları oldu. Diğer yandan solunum ve antiromatizmal ilaçların ise pazar paylarını artırdıkları görüldü.”Not: Bu veriler yalnızca SGK tarafından ödemesi yapılan ilaçlardır. Reçeteli ve reçetesiz özel alımları kapsamaz.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • ky
    GERÇEK RAKAM ÇOK FAZLA
    İlaç kutularının üzerinde dikkat ederseniz fiyat yazmadığını görürsünüz. İlacı nakit parayla kendisi alanlar araştırırlarsa aynı ilacı, SGKdan çok daha fahiş fiyatla aldıklarını görebilirler. ayrıca yukarıda bildirilen rakam toptan fiyattır. parekende olarak vatandaşa yansıyan rakam çok daha fazladır.
    04.03.2012 11:16:57
03.03.2012 10:24:00 Bu haber 3786 defa okundu
Türkiye'ye hapı böyle yutturdular
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri