Son Dakika
Çarşamba, 5 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tuvalet kağıdının yararları, zararları
Çok katlı, kabarık ve yumuşak tuvalet kağıdının zararlarını belirledi. Yumuşak tuvalet kağıdının çevreye "benzin içen" otomobilden daha çok zarar verdiği iddia edildi

Daily Mail'in haberine göre, Amerikalıların kabarık ve çok katlı yumuşak tuvalet kağıdına merakı, her yıl binlerce ağacın ABD pazarı için kesilmesi anlamına geliyor. Ülkedeki tuvalet kağıdının yüzde 98'inin bakir ormanlardan geldiğine dikkat çekiliyor.

Bunun yanı sıra selüloz yapımında kullanılan kimyasallar yüzünden havaya zehirli duman salınıyor. Avrupa'da ise tuvalet kağıdının yüzde 40'ı geri dönüşümlü ürünlerden üretiliyor.

Tabii Kaynaklar Savunma Konseyinden bilim adamı Allen Hershkowitz, "Bu, üç saniyeden az zamanda kullanıp attığımız bir ürün, ama bu ürünün ağaçtan imal edilmesinin ekolojik sonuçları çok büyük" dedi. Hershkowitz, "Bakir odundan tuvalet kağıdı imal etmek küresel ısınma açısından Hummer cip sürmekten daha zararlı. İnsanlar yumuşaklığın çevrenin tahribatıyla eşit olduğunu anlamıyor" diye konuştu.

 Yeşil Barış Örgütü Greenpeace'ten Lindsey Allen de, "ABD'de, geri dönüştürülmüş ürünlerden elde edilen tuvalet kağıdının düşük kaliteli, karton gibi olduğu efsanesi hakim" dedi. ABD en çok kağıt tüketilen ülke. Amerikalıların tükettiği kağıt miktarının İngilizlerinkinin üç, Çinlilerinkinin ise 100 katı olduğu ifade ediliyor.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • FIGEN ERDOGAN
    tebrik ediyorum..
    tuvalet kagidi ile ilgili yazinizi tebrik ediyorum..face book profilimde yayinladim. duyarliliginiz icin tskler..
    02.01.2012 16:37:37
06.03.2009 16:12:00 Bu haber 12639 defa okundu
Tuvalet kağıdının yararları, zararları
Avrupa ülkelerinin bir çoğunun tuvaletlerde su yok. Bu durum hem tahareti zorlaştırmakta, hem de kağıt tüketimini artırmaktadır. Medeniyet dediğiniz şey doğayı, doğalı, fıtrafı bozmaya dönüşmüştür. Abdest alırken biel israfı reddeden bir dinin mensupları hiçbir kaynağı israf etme hakkına sahip değildirler...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri