Son Dakika
Pazar, 25 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Unlu mamullerde GDO tespit edildi
Merkezi Hollanda’da bulunan uluslararası bir firmanın Türkiye Genel Müdürü, oyuncu Erdal Özyağcılar’ın oğlu Seyfettin Emrah Özyağcılar hakkında 12 yıla kadar hapis isteniyor.

Merkezi Hollanda’da bulunan uluslararası bir firmanın Türkiye Genel Müdürü, oyuncu Erdal Özyağcılar’ın oğlu Seyfettin Emrah Özyağcılar hakkında 12 yıla kadar hapis isteniyor.

BARENTZ GIDA VE KİMYA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'nin ÜRÜNLERİNDE GDO

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kontrol görevlileri 13 Haziran 2012 tarihinde, Konya’da faaliyet gösteren firmalara denetim yaparken, İhsan Küçükemek Gıda Sanayi unvanlı firmanın “Sopro-TB-200” markalı soya unu ürününden numune aldı. Yaptırılan analizler sonucu soya ununun 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu’na aykırı olarak GDO içerdiği tespit edildi. Ürünün menşeini araştıran yetkililer, 25 ülkede faaliyet gösteren üretici firma olan Barentz Group ismine ulaştı. Merkezi Hollanda’da bulunan bu şirketin Türkiye temsilciliği ise İstanbul Bakırköy’de bulundu. Yaklaşık 6 ay süren soruşturmanın ardından Bakırköy’de Seyfettin Emrah Özyağcılar hakkında dava açıldı.

İstanbul Ticaret odası'nın kayıtlarına göre BARENTZ GIDA VE KİMYA TİCARET LİMİTED ŞİRKET, GARENTZ INTERNATİONAL B.V. ile BARENTZ B.V. ortaklığı ve Hidde Van Der Wal yöneticisi olarak gözüküyor. Erdal Özyağcılar'ın oğlu Seyfettin Emrah Özyağcılar ise firmanınTürkiye Genel Müdürlüğünü yürütüyor.

"ÜRÜNLERİMİZDE GDO YOK"

Mahkemeye sunulan 5 sayfalık dilekçede sanık Seyfettin Emrah Özyağcılar’ın uluslararası firmanın 4 yıldır Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yaptığını belirten avukat, “25 yıldır faaliyet gösteren bu şirket piyasadaki güvenirliliği ile öne çıkmış bir firma niteliğindedir. Bu imajını kuvvetlendirmek adına Avrupa’da tek GDO’suz tarım yapan Sırbistan’dan hammadde tedarik etmektedir. Müvekkilim suçsuzluğunu ortaya koyabilmek adına soruşturmaya konu ürünün numunelerini Avrupa’nın en saygın laboratuvarlarına göndermiştir. Yapılan incelemelerde üründe GDO bulunmadığını ortaya koymuştur” şeklinde savunma yaptı.

ŞIRACININ ŞAHİDİ BOZACI 

Türk laboratuarlarına güvenmeyen Hollandalı firma savunmasında Avrupa laboratuarlarına GDO'suna şahit gösterdi.

 

09.01.2015 13:19:00 Bu haber 5752 defa okundu
Unlu mamullerde GDO tespit edildi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri