Son Dakika
Pazartesi, 13 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Vali'den şeker azaltan karar
O ilk 1800'ün ilk yıllarında keşfedildi. Türkiye o ürünle 1926'da tanıştı. Sayesinde kalkınıyorduk. Fakat önce bu yüzden su kaynaklarımızı yok ettik. Birde baktık ki THY'nin yolcularına ikram ettiği böğrülceden, patlıcana dek sıcak yemeklere bile girdi. Kişi başına yıllık 75 kilodan fazla tüketir olduk. Biz onu yediğimizi ya da tükettiğimizi sanıyorduk meğer o bizi yiyor ve tüketiyormuş. Şimdiden bir vali haklı olarak el attı ona. Fincancı katırları ürkmez. Neden mi söz ediyoruz. Yasal uyuşturucudan...

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, tuz genelgesinden sonra il genelinde şeker tüketimini azaltmak için şeker genelgesi de yayınladı.

Vali Şahin'in yeni genelgesine göre; kahvehane, kıraathane, çay bahçeleri, kafe, çay ocakları gibi ticari işletmelerde çay ve bazı sıcak içeceklerin yanında verilen şeker sayısı bire düşürülecek. Uygulama ile çok şeker tüketiminden kaynaklanan hastalık riskinin azaltılması hedefleniyor.

Vali Dursun Ali Şahin, geçtiğimiz aylarda tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik yayımladığı genelgeden sonra şimdi de şeker genelgesi yayımladı. Şahin, “Şekerin Aşırı Tüketilmesi”yle ilgili yayımladığı genelgede çay ve sıcak içeceklerin tek şekerle ve kapalı olarak servis edilmesi istenildi. Genelgede, Türkiye’de aşırı şeker tüketimi sonucunda telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalındığına dikkat çekilerek, bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Kahvehane, çay ocakları, kafe, kıraathane, çay bahçeleri gibi yerlerde sıcak ikram edilen çay ve benzeri içeceklerle birlikte ambalajsız çift şeker uygulamasına sınırlama getirildi, bundan sonra çay gibi sıcak içeceklerin tek şekerle satışa sunulacak.

Tek şeker uygulamasının milli servet kaybının da önüne geçilmesi açısından önemli olduğu ifade edilen genelgede, israfı önleme çabası yanı sıra, açık verilen şekerlerin aynı zamanda da her türlü bulaşıcı hastalığa da zemin hazırladığına dikkat çekildi.

Genelgede,“Evimizde, işyerimizde, lokantada ve kahvehanelerde sürekli tükettiğimiz içecek olan çayın şekerli içilmesi, günlük alınması gereken şeker miktarının fazlasıyla aşılmasına neden olmaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen çay tüketiminin dünya ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu düşünüldüğünde, çay ile aldığımız şekerle hastalık riski diğer ülkelere göre iki kat artmaktadır. Keza diğer tüketim ürünlerindeki şeker oranı da hesaba katıldığında günlük tüketilmesi gereken şeker miktarının çok üzerinde bir tüketimimizin olduğu açıktır.

Bu nedenle şeker tüketiminin önerilen seviyeye düşürülmesi için kahvehane, çay ocağı, kafe gibi toplu tüketim yerlerinde, çayın tek şekerli servis edilmesi, ancak müşteri tarafından istenilmesi halinde ilave şeker verilmesi daha akılcı görülmektedir” denildi. Genelgenin kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları ile Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı’na gönderildiği öğrenildi.

Yasal uyuşturucu hakkında bilmeniz gereken herşey bu eserde...

 

 

20.12.2012 23:33:00 Bu haber 4684 defa okundu
Vali'den şeker azaltan karar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri