Son Dakika
Cumartesi, 15 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yargı; 'Baz istasyonu insan sağlığı için zararlı, kaldırılsın'
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde iki sitenin ortasına kurulan baz istasyonunun sökülmesi için açılan dava sonuçlandı. Mahkeme baz istasyonunun insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verdi.

Vatandaşlar, GSM şirketine karşı 8 aydır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Sekiz ay önce TOKİ ve Ergenekon sitelerinin arasına kurulan baz istasyonuna karşı çıkan vatandaşlar baz istasyonunun yerleşim alanına çok yakın olduğu gerekçesiyle GSM şirketini mahkemeye vermişti. Kadirli Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada yapılan keşif sonucu baz istasyonunun yerleşim alanında olduğu tespit edildi. Bilirkişi heyeti, baz istasyonunun yaydığı elektromanyetik dalgaların insanlar üzerinde biyolojik ve fiziksel etkileri hakkında sağlık risklerinin olabileceğini belirledi.

Avukat Ali İbicioğlu mahkeme heyetinin bilirkişiler tarafından hazırlanan raporları değerlendirerek, baz istasyonunun insan sağlığı açısından risk oluşturduğunu gerekçe göstererek istasyonun kaldırılmasına karar verdiğini söyledi. Baz istasyonunun kaldırılmasına her iki site sakinlerinin çok sevindiğini söyleyen Ergenekon Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Ermeydan, “Yaklaşık 2 bin kişinin etkileneceği baz istasyonu problemi ortadan kalktı." dedi

TOKİ ve Ergenekon sitesi Yönetim Kurulu başkanları "birlikte hareket ederek baz istasyonunun kaldırılması için verdiğimiz hukuk mücadelesini kazandık. Çok mutluyuz.” diye konuştu.

Her iki sitede oturan vatandaşlar, site yöneticilerine teşekkür ederek, birlik ve beraberliğin en güzel örneğinin bu olayda görüldüğünü söyledi. (Evrensel)

10.08.2009 04:19:00 Bu haber 4866 defa okundu
Yargı; 'Baz istasyonu insan sağlığı için zararlı, kaldırılsın'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri