Son Dakika
Cuma, 7 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Zeytinyağına diğer yağların karışımı yasaklandı
Tarım Bakanlığı zeytinyağları ve pirina yağları ile ilgili tebliğde önemli bir değişikliğe gitti büyük hilelere neden olan karışımı yasakladı.

Zeytinyağları ve pirina yağlarının tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlanmasını sağlamak üzere özelliklerini belirleyen tebliğ, tüketicinin daha sağlıklı bilgilendirilmesi ve zeytinyağının kalitesinin korunması amacıyla yenilendi.

Tebliğ uyarınca, zeytinyağı diğer sıvı yağlara, diğer sıvı yağlar da zeytinyağına karıştırılamayacak.
Doğrudan tüketime yönelik zeytinyağları ve pirina yağları, nihai tüketiciye dökme olarak satışa sunulamayacak.

Zeytinyağı ambalajında coğrafi işaret kullanımına da sınırlandırma getirildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, zeytinyağı ve pirina yağı tebliği ile bu yağların analizine ilişkin kriterleri belirleyen 2 tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ ile ham pirina yağı, pirina yağı, rafine pirina yağı ve zeytinyağı ayrı ayrı tanımlanırken, naturel zeytin yağları, "Natürel sızma zeytinyağı, natürel birinci zeytinyağı, ham zeytinyağı/rafinajlık" olarak sınıflandırıldı.

Natürel zeytinyağlarında, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayacak.

Natürel birinci zeytinyağında, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her l00 gramda 2 gramdan az olacak.

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2 gramdan fazla veya duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun olmayan yağlar, "ham zeytinyağı/rafinajlık yağlar" olarak değerlendirilecek.

Tebliğ ile riviera zeytinyağındaki serbest yağ asitliği oranı düşürüldü. Oleik asit cinsinden her l00 gramda l gramdan fazla serbest yağ asitliği olmayacak. Tebliğ ile zeytinyağları ve pirina yağlarının kalite ve saflık kriterleri, natürel zeytinyağları ile ilgili duyusal özellikler, çeşnili ve/veya aromalı zeytinyağlarına uygulanacak kalite ve saflık kriterleri yeniden belirlendi.

Tebliğ kapsamındaki ürünlerde kullanılacak katkı maddeleri, Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği'ne uygun olacak.

Natürel zeytinyağlarına hiçbir gıda katkı maddesi ilave edilmeyecek.

Zeytinyağlarında kullanılacak doğal aroma maddeleri, ürünlerdeki bulaşanlar ve pestisit miktarları, Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygun olacak.

SADECE NATUREL SIZMA VE NATUREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞLARINA COĞRAFİ İŞARET
Zeytinyağlarının etiketlenmesinde, zeytinyağına çeşni ve/veya aroma ilave edilmesi halinde, ürün adından önce çeşni ve/veya aroma maddesinin adı, ürün adı ile aynı punto büyüklüğünde olacak şekilde belirtilecek.

Sadece natürel sızma zeytinyağları ve natürel birinci zeytinyağları etiketlerinde ilgili mevzuatına uygun olarak coğrafi işaret kullanılabilecek. Pirina yağı hiçbir koşulda zeytinyağı olarak adlandırılamayacak.
Tebliğdeki tanımlara uygun olarak üretilmiş zeytinyağlarının etiketlerinde, natürel sızma zeytinyağı için; ''zeytinin yalnızca mekanik olarak işlenmesi ile elde edilmiş üstün kalitede zeytinyağı'', natürel birinci zeytinyağı için; ''zeytinin yalnızca mekanik olarak işlenmesi ile elde edilmiş zeytinyağı'', riviera zeytinyağı için; ''rafinasyona tabi tutulan zeytinyağları ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir'' ifadesi kullanılabilecek.

Pirina yağı için; ''pirinanın ekstraksiyonundan elde edilen ham pirina yağının rafinasyonu ile üretilen rafine pirina yağı ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir/yağlardan oluşur'' veya ''Pirina yağının rafinasyonu ile elde edilen yağlar ve doğrudan zeytinden elde edilen natürel yağları içerir'' ifadesi etikette yer alabilecek.

Zeytinyağı ve Prinayağı Tebliği 
 

09.08.2010 23:54:00 Bu haber 7559 defa okundu
Zeytinyağına diğer yağların karışımı yasaklandı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri