Arifoğlu firmasından itiraf gibi açıklama

4 Kasım günü Singapur Gıda Bakanlığı’nın ifşaatı sonrasında Arifoğlu firmasından müthiş bir itiraf geldi. "Arifoğlu 1944" şirketinden yapılan açıklamada Türkiye’de yapılan testlerde sudan -boyası- tespit edilmesiyle birlikte satış kanallarındaki ve zincir mağazalardaki ürünler imha edilmek üzere toplanmıştır” denildi. Toplatma konusunda ise hiç bir delile yer verilmedi.

Arifoğlu firmasından itiraf gibi açıklama
Singapur Gıda Bakanlığı piyasanın meşhur baharat firmalarından Arifoğlu markasının üç ürününde kanserojen madde tespit edildiğini açıkladı. Bu ifşaatın ardından firmadan gelen açıklamda 
Avrupa ve Amerika ülkeleri başta olmak üzere 20’yi aşan ülkeye ihracat yaptıklar belirtildi ve sadece Singapur’da bulunan bahsi geçen ürünlere dair bildirimde bulunulduğu kaydetti. Firma Singapur’daki ürünlerinin sahte ürün olup olmadığı hususunda da araştırdıklarını belirtti. 

İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Firma yaptığı açıklamda “2021 yılının Ekim ayında tesisimizde yaşanan bir yangın sonrasında üretimimiz aksamış ve bu süreçte bazı ürünleri başka tedarikçilerden alma zorunluluğumuz doğmuştur. Bahsi geçen ürünün dağıtıma çıkması akabinde Türkiye’de yapılan testlerde "sudan" tespit edilmesiyle birlikte satış kanallarındaki ve zincir mağazalardaki ürünler imha edilmek üzere toplanmıştır” denildi.

Sanki her ürünü kendisi üretiyor ve tedarik yapmıyormular gibi, yangın nedeniyle bazı ürünleri başka tedarikçilerden temin edip sattıklarını bildirdi. Bu tür skandallarda her üretici ve satıcının Tarım Bakanlığı'nın denetimi altında oldukları mazeretine sığınan Arifoğlu, daha önce ürünlerinde "sudan" tespit edildiğini kabul etti.

Üretimleri aksayınca emin olmadıkları ürünleri satabildiklerini kabul etmeleri diğer zaman da göz yumabileceğini bir delili olarak kayıtlara geçti. Ancak haksızlık etmek istemeyiz, Türkiye'deki bahatlar ve diğer gıda maddeleri konusunda hiç kimse hç bir zaman emin olmamalı.
 
--------------------------------------------------------- RAPOR ---------------------------------------------------------
Gıdalara Radyasyon Verilmesi ve Toplum Sağlığına Etkileri Raporu

--------------------------------------------------------- RAPOR ---------------------------------------------------------SUDAN NEDİR?

Bu ilk skandal değil. 2019 yılında da ülkemizden Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilen kırmızıbiber baharatlarında "sudan boyası" kalıntıları tespit edilmişti. Sudan boyası denilen madde sentetik olarak elde edilen, plastik ürünlerin ve tekstil ürünlerinin renklendirilmesinde kullanılan boyalardır. Yasak olmasına rrağmen biber, sumak gibi maddelerin daha canlı ve güzel gözükmesi için eklenebiliyor. 

Sudan boyalarının gıda maddelerinde kullanılması Türkiye de ve dünyada yasak. Buna rağmen ucuz olması nedeniyle gıda ürünlerinde sık sık kullanıldığı görülmektedir. Sudan boyasının "sudan I" ve "sudan IV" türü gıdalarda en çok raslanan sentetik boya türüdür.

Sudan boyaları eklenen gıdalar yoğun kırmızı veya turuncu olur. Parlak, canlı gözüklür. 

SUDAN ZARARLI MI?

Gıdalara eklenmesine izin verilen bazı katkı maddeleri gibi sudan da tehlikeli bir maddesi olup kanserojedir. Ayrıca genotoksik olduğu için gen hasarına neden olur. Bu maddeler sadece gıdalarda değil plastik ve teksktil de kullanıldığı zamanda telafi edilemez zararlara sebep olmaktadır.


 

Yorum Yap

Diğer Haberler