Tarım Bakanlığı GDO dememek için kelime oyunu yapıyor

Geçtiğimiz ocak ayında Konya'de gerçekleştirilen "İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştayı"nın sonuç bildirgesinden GDO'lu bitki ve hayvan çıktı.

Tarım Bakanlığı GDO dememek için kelime oyunu yapıyor
Konya'da gerçekleştirilen sonrasında yayınlanan sonuç bildirgesi kimseyi şaşırtmadı. 29.05.2014 tarihinde GDO'cu firmaları aklamak ve GDO'yu ülke çapında serbest bırakmak için çıkarılan yönetmelikle tüm ürünlerde GDO' serbest bırakılmıştı.

Şimdi ise "TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE TARIM ÇALIŞTAYLARI SONUÇ BİLDİRGESİ 11/01/2022" başlıklı metinin 20 ve 21. maddeleri aynen şöyle:

20.Kuraklığa ve soğuğa toleranslı tohum çeşitleri geliştirilecek ve hastalıklara dayanıklı çeşitlerinin kullanım alanları yaygınlaştırılacaktır.

21.Yerel hayvan ırklarının ıslah çalışmaları yapılacaktır.
 

Söylenmek istenen şey, genetik yapısı değiştirilmiş tohumlar geliştirmek ancak adına GDO demeden. Tabiî ırklar yok edilip, ıslah adı altında kadim ırkların kalanlarını da yok ekmek...

Genel Sonuç  Bildirgesinin 21. maddesi ise şöyle:

"Farklı iklim etkilerine karşı (kuraklık, sıcak/soğuk hava dalgası, şiddetli yağış, don vb.) karşı tarım desenleri ve yöntemleri (çöl koşullarında tarım, denizde tarım gibi) geliştirilecek, iklim kaynaklı stres koşullarına dayanıklı yeni ve yerli bitki çeşitlerinin ve hayvan ırklarının daha kısa zamanda geliştirilebilmesi için klasik, biyoteknolojik ve moleküler genetik destekli (CRISPR gen teknolojisi gibi) ıslah çalışmaları gerçekleştirilmeli ve entegrasyonu sağlanmalıdır.”

Burada ise daha açıkça itiraf edilmiş.

Buradaki “CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Palindromic Repeats) vurgusu, Tarım Bakanlığı'nın GDO dememek için yaptığı bir kelime oyunudur. GDO denildiğinde tepki çekeceğini çok iyi bilirler.

CRISPR, genetikçilerin DNA üzerinde ekleme, çıkarma yapmalarına ya da DNA dizilimini değiştirmelerine imkan sağlayan yeni teknolojinin adıdır. Bu yeni teknik GDO tekniklerinden daha hızlı, daha ucuzdur.

 

Bu sonuç bildirgesinden çıkarılan netice ise şu

Bu memelekete bizden başka düşman gerekmez. Ayrıca düşman aramak için dışarıya bakmaya da gerek yok. Üniversitlere bakmak yeterli.

Yorum Yap

Diğer Haberler