Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Aman dikkat! Domuz gribi masalı yine sahnede
Bakan değişti ama domuz gribi aşısı yine sahneye sürüldü. Anadolu Ajansında yer alan habere göre Bakanlık, hamileler başta olmak üzere bazı gruplara domuz gribi aşısı yapacak. Öte yandan eczanelerde gribi aşısı olarak satılan aşıların domuz gribi aşısı olduğu öğrenildi.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Bilim Kurulu kararları doğrultusunda grip aşısının hamileler için de ücretsiz olması için süreç başlatıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce toplanan Bilim Kurulunun griple ilgili yeni kararlar aldığını söyledi.

Kurulda, risk grubundaki 65 yaş üstündekilerle kalp, böbrek, kanser, KOAH gibi altta yatan hastalığı bulunanların grip aşısını ihmal etmemesi gerektiğinin vurgulandığını belirten Torunoğlu, hamilelere de 3. aydan sonra aşı yaptırmalarının önerildiğini dile getirdi. 

Domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün hamilelerde ölümcül seyretmesi nedeniyle Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) gebelerin de risk grubuna alındığını kaydeden Torunoğlu, şunlara işaret etti:

"Hamilelerin ilk 3 ayda grip aşısı yaptırmaları önerilmiyor. Ancak 3. aydan sonra hiçbir sakınca yok. Çünkü grip aşısı canlı virüs içermiyor. H1N1 gebelerde, hele ileri dönemde daha büyük tehlike oluşturuyor. Domuz gribi pandemisinin yaşandığı 2009-2010 döneminde ülkemizde hayatını kaybeden 656 kişiden 36'sı hamileydi. Bilim Kurulu kararı doğrultusunda grip aşısının gebeler için de ücretsiz olması için süreç başladı." (aa)

 

Bu kitabı okumadan aşı olmamanız önerilir

 

Domuz Gribi Dr Rauni Kilde - illuminati yeni dünya düzeni ve aşılar

26.11.2013 22:34:00 Bu haber 8191 defa okundu
Aman dikkat! Domuz gribi masalı yine sahnede
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri