Son Dakika
Cuma, 7 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bozuk gıda satanlara hapis geliyor
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin bir önerisi daha hayata geçiyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkartılacak Torba Kanun ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan ve yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezasının verileceğini söyledi.

GIDA HAREKETİ ÖNERMİŞTİ

Yıllardır gıda teröristlerine verilen cezaları eleştiren Gıda Hareketi'nin önerilerinin bir bölümü daha hükümet tarafından hayata geçiriliyor. Hâlen hileli üretim yapan gıda üreticisi en küçük firma ile en büyük firmaya basit bir para cezası verilip, hile yapmaya devam etmesine izin veriliyordu. Mevcuat uygulamayı eleştiren Gıda Hareketi, cezaların büyük firmalar için ödül olduğunu ve caydırıcı olmadığını belirtip üç kademeli bir çözüm paketi sunmuştu.

GIDA HAREKETİ NE ÖNERMİŞTİ?

Gıda Hareketi'nin çözüm önerisinde;

(1) Cezalar işletmenin gelirinin yüzde 10 şeklinde bir esasla verilerek büyük ve küçük işletmeler arasında denge sağlanması,
(2) Teşhirlerin tüm firmalara için geçerli hale getirilmesi ve her ay düzenli yapılması,
(3) Mükerrer işlemlerde ağır hapis ve ticaretten men cezası verilmesini istiyordu.

Yeni düzenleme hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkartılacak Torba Kanun ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan ve yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezasının verileceğini söyledi.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Kasım ayında meclise gelecek Torba Kanunu'nda konuya ilişkin düzenlemeler bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi vatandaşı aldatan, yanıltan veya gıdaların içerisine söylendiğinin dışında katkı maddesi katanlar, 'Cezasını ödedim yapmaya devam ederim' diyemeyecekler. Bu doğru değil zaten. Yanıltıcı reklam yaparak vatandaşları kandıran kişilere yönelikte aynı cezalar uygulanacak. 'Şu gıdayı al, hastalığın tedavi olsun, her türlü derde derman' gibi reklamlar yaparak vatandaşlarımızı kandıran kişilere de müsaade etmeyeceğiz. Yeni çıkartacağımız Torba Kanunu ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan, yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezası gelecek."

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • rahmi özkaya
    5996 sayılı GıdaKanununda yapılacak değişiıklıkler
    Gıdalarımızın üretimden tüketime kadar gıda güvenliği denetimi ve kontrolünün insan sağlığına etkisi ve konunun insan beslenmesi sağlığı ve önemi bakımımdan gıda denetimiyle cezai ve yasalyaptırımlar gerek resmive siviltoplumkuruluşlarımız tarafından yürütülmesi ve sürdürülebilir gıda güvenliğininsağlanması gereklidir...Ülkemizde Tarım,orman ve çevre ve su ürünlerikanunlar yürürlükte ve cezai tedbirler uygulandığı halde yineormanlar,balıklar çevremiz tahripolmakta biyo güvenliğimiz tehlikededir..Ülkemizde halksağlımız ve gıda güvenliğimiz ve gıda güvencesi açısından da önemlidir...Gerekliönlemler alınmalıve cezai yaptırım ve yasal işlemler ele alınmalıdır...Tarladan Ahıra ve Sofraya kadar sürdürlebilir gıda güvencesive gıda güvenliği sağlanmalıdır...Sözkonusu hazırlanacak torbakanunumuzda 5996 sayılı gıda kanunun uygulanması ile ilgili aksaklıklar gıda üretimi ve gıda güvenliği ile ilgili hükümleri ele alınarak ve gerekli değişiklıkler yapılması için; Görevli ve yetkili resmi kurumlar ve üniversiteler siviltoplum kuruluşları ve gıda üreticisi ve tüketicisi,halk sağlığı ile ilgili yerelve adliveidari kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapılması ilgili kanun taslağı hazırlanmalı TBMM Başakanlığına sunularak ve 5996 sayılıkanundaki değişiklikler acil olarak yasallaştrılmalıdır..Kamuoyuna sunulur...Saygılarımla....RahmiÖzkaya Gıda Müh Derneği Samsun
    31.10.2013 09:39:26
30.10.2013 11:40:00 Bu haber 4979 defa okundu
Bozuk gıda satanlara hapis geliyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri