Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz gribi aşısı ile ilgili ürpetici iddia...
Prof. Ahmet Rasim Küçükusta "Domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş edildi" dedi. Küçükusta, Türkiye'nin sipariş ettiği domuz gribi aşılarıyla ilgili şok iddia iddialarda bulundu.

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, bazı firmalar tarafından üretilen domuz gribi aşılarında yasak bir maddenin kullanıldığını, bu maddenin Körfez Savaşı Sendromu'ndaki gibi vücudu tahrip ettiğini ileri sürdü...

Amerika'da kullanılması kesinlikle yasak olan skualen isimli madde Körfez Savaşı sendromundaki gibi oto-imnun hastalıklarına neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Küçükusta, bu tehlikeye dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı'na da bir soru yöneltti, "Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’nın ısmarladığı aşıda Amerika’da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı?" dedi.

PROFESÖRÜN BAKANLIĞA SORULARI

Prof. Küçükusta tehlikeye şöyle dikkat çekti:

“Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar. Bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılama mümkün oluyor. Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkileri de var. Bu sebeple de Avrupa’da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika’da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor. Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı.

Bu yüzden aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na birkaç sorum var.

- Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek?

- Sağlık Bakanlığı’nın ısmarladığı aşıda Amerika’da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı?

- Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?”  (internethaber)

Avustralya, ilaç şirketlerini mutlu eden domuz gribi önlemlerine son verdi

19.08.2009 18:36:00 Bu haber 8907 defa okundu
Domuz gribi aşısı ile ilgili ürpetici iddia...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri