Son Dakika
Pazartesi, 1 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Karpuz ye kanserden korun...
Karpuz bol miktarda potasyum ve likopen içerir ve vücudu kansere karşı korur. Güçlü bir antioksidan olan laykopen, A vitamininden 2, E vitamininden ise 10 kat daha fazla kansere karşı vücudu korur.

Ebû Dâvûd ve Tirmizî, Peygamber Efendimiz s.a.v.’in yaş hurmayla birlikte karpuz yerken: “Birinin sıcaklığını diğerinin soğukluğu giderir” dediğini rivayet ederler. Karpuz hakkında söylenmiş birçok hadis olduğu halde bu bir tek hadisin dışında sağlam olanı yoktur.

 

Karpuz soğuk, yaş ve temizleyici özelliğe sahip bir bitkidir. Mîdeden aşağı inme sü­resi acur ve hıyardan daha hızlıdır. Mîdede rastladığı her türlü karışı­ma kısa zamanda uyum gösterir. Karpuzu yiyenin içi yanıyorsa son derece fayda görür, üşüyorsa zararı, zencefil ve benzerlerinden az bir miktar alınarak giderilir.

 

Karpuzu, yemekten az önce yiyip hemen ar­kasından yemek yenilmelidir. Aksi takdirde mîde bulantısına ve kus­maya yol açar. Doktorlardan bâzıları karpuzla ilgili olarak; Yemekten önce yenen karpuz, mîdeyi iyice yıkar ve hastalığı kökünden söker atar, demişlerdir. (Tıbb'ün Nebevi)

 

Karpuzun yararları?

 

Yaz mevsiminde bolca tüketilmeli. Bir diliminde 6,4 gram karbonhidrat, az bir miktar protein ile yağ içerir. Bir dilim karpuz 26 kaloridir.

 

Karpuz bol miktarda potasyum ve likopen (laykopen)* içerir ve vücudu kansere karşı korur. Güçlü bir antioksidan olan laykopen, A vitamininden 2, E vitamininden ise 10 kat daha fazla kansere karşı vücudu korur.

Karpuz insan sağlığı açısından önemli olan potasyum zenginidir. Potasyum ise böbreklerin daha iyi çalışmasını ve böylece böbrekler tarafından vücuttan sodyumun atılmasını hızlandırır.

 

Potasyum sayesinde vücuttaki fazla sodyumun atılması nedeniyle kan basıncı dengeler, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltır.

 

Karpuz, yüksek miktarda su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu için de sık tuvalete gidilmesini ve buna bağlı olarak vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını da sağlar.

 

İçerdiği su vücudun su gereksinimin bir kısmı karşılar.

 

*Likopen nedir?

 

Karpuz, domates, kuşburnu, pembe greyfurt, guava gibi kırmızı meyvelerde bulunan Likopen (laykopen) parlak kırmızı bir karotenoid pigmenttir. Likopen insan vücudunda bulunan en yaygın karotenoiddir ve en güçlü karotenoid antioksidanlardan biridir. İsmi, domatesin Latince ismi olan Solanum lycopersicum'den türetilmiştir. Likopen tekli (singlet) oksijeni etkisiz kılan en güçlü karotenoiddir. Mor ötesi ışınların meydana getirdiği tekli oksijen deri yaşlanmasının başlıca nedenidir.

 

Likopenin sık kullanımının kalp damar hastalığı, kanser (özellikle prostat kanseri), diyabet, osteoporoz ve hatta erkeklerde kısırlık riskini azalttığı yönünde bulgular vardır. Likopenin özofagus, kolorektal ve ağız kanseri riskinde azalmayla ilgili olabilir.

 

İsraillilerin tehlikeli tohum avı!

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • yakup kemal kalyoncu
    BİR EKLEME
    Karpuzun yağ içerdiğini biliyor musunuz?
    24.05.2009 01:27:45
23.05.2009 23:14:00 Bu haber 11866 defa okundu
Karpuz ye kanserden korun...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri