Son Dakika
Perşembe, 16 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Süt ürünlerine margarin karıştırıldığının belgesi
Aralarında en büyüklerinde bulunduğu 33 süt markasının ürünlerindeki hayvansal (sadeyağı)nın alınarak margarin eklendiği sık dile getirilirdi. Geçtiğimiz aylarda Konya Şeker'e ait Şeker Süt'in üretim izin belgesinin iptal edildiği bir yayın organında ortaya çıkartılmıştı. Şimdi ise...

Geçtiğimiz günlerde duyarlı bir gönültaşımızın ulaştırdığı belgeye göre bir ünlü süt firmasının üretim izin belgesi iptal edilmiş. İptal gerekeçesi ise sütteki hayvansal yapın ayrıştırılarak margarin ilave edilerek peynir üretilmesi.

Yine süt firmalarından ve Tarım Bakanlığı çalışanlarından alınan bilgiye göre bu firmalar arsında büyükler de var ve isimleri gizleniyor. Üretim izinleri iptal edilen bu firmalar birkaç gün sonra küçük bir değişiklikle yeniden üretim izin belgesi aldıklarak yollarına devam ediyorlar. Yani caydırıcı bir müeyyide yok.

Bu tağşişe neden gerek duyuluyor?

Hayvansal yağ olan tereyağının 1 kğ fiyatı 10 lira civarlarında. Oysa benzer fonksiyonu veren sağlıksız margarin ise 1,3 lira. Neredeyse 7,5 kat daha pahalı olan yağ alınıp sağlıksız ve ucuz yağ süt ürünlerine eklenerek satılıyor. Netice itibariyle hem tüketicinin aldatılıyor, hem haksız rekabet oluşuyor, hem de fahiş kazanç elde ediliyor.

Bakanlık neden sümen altı ediyor?

Tarım Bakanlığı ise bu tür eylemlere müracaat eden firmaların isimlerini sürekli gizliyor. Son derece yetersiz denetimlerde veya şikayet üzerine ortaya çıkan bu tür bu tür eylemlerde ise 'ekonomi ve şirketler zarar görmesin' mantığıyla tüketicinin aldatılması ve zarar görmesine göz yumuluyor.

Gıda Hareketi'nden tüketiciye çağrı

Bu tür hile yapan firmalar yerine yapmayanları sizlerle paylaşamayı daha çok arzu ederdik. Lakin elimizde belgeleri olmasa da güvenilir olanlarının olmayanlara oranın daha az olduğu bir dönemde bunu yapmanın ne büyük risk olduğunu biliyoruz. Devletin bile korumak istemediği tüketicinin kendini korumak gibi sorumluluğu olduğunu unutmaması gerekiyor.

Gıda Hareketi'nden üreticiye çağrı

Hz Peygamber 'Medine Pazarı' denetimlerindeki bu olayı biz kez daha okumanız yararınıza olacaktır.

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Rasülullah sallallahü aleyhi vesellem çarşıda bir yiyecek yığınına rastlayınca elini yığına daldırıp çıkardı. Parmaklarına rutubet bulaştı.

Rasülullah satıcıya: ‘Ey satıcı nedir bu?’ diye çıkıştı.

Satıcı: ‘Ey Allah'ın Resulü, yağmur ıslattı’, deyince:

Rasülullah: ‘Bu yaşlığı üste getirip, herkesin görmesini sağlayamaz mıydın? Kim bizi aldatırsa o bizden değildir’ buyurdu.

Ebu Dâvud ve Tirmizî'nin rivayetlerinde şu ilave yer alır: " Rasülullah sallallahü aleyhi vesellem’e "elini yığına daldır" diye vahiy edildi. O da elini daldırdı. Yığın ıslaktı. ‘Aldatan bizden değildir’ buyurdu."[1] Ukbe İbn-i Âmir radıyallahu anh buyurmuştur ki: "Müslüman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır."[2]

Lütfen elinizdeki bu tür belgeleri bizimle paylaşın yayınlayalım: iletisim@tuketiciler.org

Bilgi kaynakları her koşulda gizli tutulacaktır.[1] Müslim, İman 164, (102); Tirmizî, Büyû 74, (1315); Ebu Dâvud, Büyû, 52, (3452); İbnu Mâce, Ticarât, 36, (2224).

 Prof Dr İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Muhtasarı, c 3, s 57, Hadis No: 261, Akçağ Yayınları, 1992 1. Baskı

[2] Buhârî (Büyû19). Prof Dr İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Muhtasarı, c 3, s 57, Hadis No: 263.

Peynire margarin kat "helal(!) sertifika"yı kap

Şeker Süt’ün üretim izni neden iptal edildi?

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • babacan
  güven kalmadi
  ismi lazim deyil sut firmasinda calisiyorum gimdes ciler denetlemeye gelecekleri zaman 1 hafta onceden haber veriyorlar bizde sute yogurda peynire vs katilan kimyasal koruyucu vs ne varsa hepsini kaldiriyoruz denetleme bittimi hepsi gene devam sute laktoz kattin mi %30 su katarsin + peroksit (uzun omur) kesik sute kostik katarsin ondanda bi guzel yogurt ayran yaparsin kaymakli yogurtlarin kaymagi kuflenmesin diye boya tabancasi ile sorbat slkarsin vs. vs. vs benim guzel vatandasimda helaldir musluman firmadir diye afiyetle yiyor afiyet olsun (bende is ariyorum en kisa zamanda ayrilacam isten)
  10.06.2014 01:18:12

 • nuh saral
  Tek süt Helal sertifikası
  Biraz incelendiğinde tek süt firması ile ilgili belgelerin 2010 temmuz ayında düzenlendiğini, helal sertifikasının ise 2011 temmuz ayında alınmış olduğu görülebilir. Gimdes adlı kuruma burada iftira atılmış olmuyor mu şimdi ? Çünkü Gimdes 2011 temmuz ayından sonrası için Teksüte kefil olmuş.
  06.07.2012 16:56:05

 • Hasan Muti
  tek süt hk.
  Şimdi bizler tek sütün helal sertifikası var diye tercih ediyorduk fakat ondada hile olduğunu söylüyorsunuz.Ozaman bu helal sertifikasını nasıl aıdı.Biz kime güveneceğiz?
  11.06.2012 12:05:33
06.12.2010 13:28:00 Bu haber 10367 defa okundu
Süt ürünlerine margarin karıştırıldığının belgesi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri