Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'de aşı skandalı: Veliler ayaklandı
İkinci kez aynı aşının yapıldığı iddia edilen öğrenciler rahatsızlanınca veliler ayaklandı. Okula akın eden veliler, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün makam aracının önünü kesti.

Ankara'da Mamak Alper Tunga İlkokulu'nda bir ay önce yapılan karma aşının sağlık ekiplerince 1. sınıf öğrencilerine tekrar yapıldığı iddiasıyla rahatsızlanan bazı öğrencilere ilk müdahale okula gelen ambulanslarda yapıldı. Okula akın eden veliler, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün makam aracının önünü kesti.

Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı Kıbrısköyü'ndeki Alper Tunga İlkokulu'nda aşı gerginliği yaşandı. İddiaya göre, Mamak Kaymakamlığı sağlık ekipleri tarafından 1. sınıf öğrencilerine yapılan karma aşı, bir ay sonra aynı öğrencilere yanlışlıkla tekrar yapıldı. Öğretmenlerin uyarılarına rağmen öğrencilere bir kez daha yapılan aşının bazı öğrencilerin ateşlendiği kaydedildi. Rahatsızlanan öğrencilere ilk müdahale okula gelen 112 ekipleri tarafından yapıldı. Ardından vücudunda kızarıklık, ateş ve şişlik tespit edilen öğrenciler ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Olayı haber alan veliler okula akın etti. Veliler, yetkililere büyük tepki gösterirken, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş da okula gelerek okul müdürü ve sağlık görevlilerinden bilgi aldı. Durmuş ve Mamak Kaymakamlığı sağlık ekipleri tarafından daha sonra velilere okul içinde bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ikinci kez yapılan aşının yan etkisinin olmadığının söylendiğini belirten aileler, ikinci aşı ile birlikte çocukların bağışıklık sisteminin güçleneceğinin ifade edildiğini anlattılar.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamadan tatmin olmayan veliler, okuldan ayrılmak üzere makam aracına binen İlçe Milli Eğitim Müdürü Durmuş'tan tekrar açıklama istedi. Durmuş'un arabasının önünü kesen öfkeli aileler, okul müdürüne de büyük tepki gösterdi. 'Çocuklarımız felç kalırsa bunun hesabını kim verecek' diyen velilere, gerekli açıklamayı yaptığını söylemeye çalışan İlçe Milli Eğitim Müdürü Durmuş, aracından inip tekrar okula girmek zorunda kaldı. Çocukları için endişe ettiklerini belirten veliler, bu olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Bu arada rahatsızlanan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, yetkililer konunun araştırıldığını, şu anda herhangi bir sağlık problemi yaşanmadığını bildirdi. (Sabah)

AŞI YAPTIRMAK ZORUNDA MIYIM?

 

24.02.2013 12:05:00 Bu haber 4309 defa okundu
Türkiye'de aşı skandalı: Veliler ayaklandı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri