100 çiftten 15'i kısır

Türkiye'de, her 100 çiftten 15'inin kısırlık (infertilite) sorunu yaşadığı bildirildi. Toplumu kim neden ve nasıl kısırlaştırdı? Çocuklarımız tümüyle kısır olursa ne olacak? Kısırlık sorunundan nasıl korunabiliriz?

100 çiftten 15'i kısır

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Muammer Kendirci, yaptığı açıklamada, çocuk sahibi olma isteğiyle doktora başvuran çiftlerin yarısında erkekten kaynaklanan sorunların saptanabileceğini söyledi.

Genel olarak üreme fonksiyonunun yerine getirilememesinin ''infertilite'' olarak tanımlandığını belirten Kendirci, gebelikle ilgili herhangi bir korunma önlemi olmaksızın bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler için infertilitenin söz konusu olduğunu ifade etti.

Kendirci, kısırlık probleminin kadın ve erkeği benzer oranlarda etkilediğine dikkati çekerek, çiftlerdeki infertilitenin yüzde 30-40'ının tek başına erkeğe bağlı, yüzde 30-40'ının tek başına kadına bağlı, yüzde 10 -20'sinin ise hem erkek hem de kadındaki sorunlara bağlı olabileceğini, ancak yüzde 10 'luk kısmında da hangisine bağlı olduğunun ortaya konulamadığını hatırlattı.

Son 20-30 yılda erkeklerdeki sperm sayısı ve kalitesinde azalma olduğuna dair bulgular bulunduğunu anlatan Kendirci, şöyle konuştu :

''Son yıllarda tıp alanında yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, erkeklerdeki ortalama sperm sayısının önceki yıllara göre daha düşük bulunduğunu göstermektedir. Örneğin, 1990'lardaki sperm sayısının 1970'lere göre yüzde 25 daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bu durum, günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında gösterilen infertilite sorununu yaşayan kişi sayısının her geçen yıl artabileceğini düşündürtmektedir. Bu düşüşün nedeni tam olarak bilinmese de endüstrileşmenin beraberinde getirdiği çevresel risk faktörlerinin ve değişen yaşam biçiminin etkili olabileceğini düşünmekteyiz.''

TANI VE TEDAVİ
Kendir
ci, altta yatan hastalıkların belirlenmesi ve tedavisi için infertil erkeklerin bir ürolog tarafından değerlendirilmesinin önemine değinerek, infertil çiftlerin değerlendirilmesinde ürologlarla kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının işbirliği içinde çalışmalarının çok önemli olduğunu bildirdi.
Bu işbirliğinin, infertil çiftlerin her iki uzmanlık alanınca teşhislerinin doğru konulması ve uygun tedavilerin sağlanmasına ciddi katkı sağlayacağı ifade eden Kendirci, şunları kaydetti:

''Artık günümüzde erkeğe bağlı in
fertilite nedenlerini ameliyat ve ilaç tedavileriyle büyük oranda düzeltmek mümkündür. Bu tedaviler, doğal yolla gebelik isteyen hastaların önemli bir kısmında başarılı olmaktadır. Ancak, hiç sperm çıkartamayan hastalarda ya da doğal yolla gebeliği sağlaması mümkün görünmeyen hastalarda değişik cerrahi yöntemlerle sperm elde edilebileceği ve bunların mikroenjeksiyonla kullanımıyla gebeliğin sağlanabileceği unutulmamalıdır.''

PEKİ NEDEN KISIRLAŞIYORUZ? NASIL KORUNABİLİRİZ?

Toplumu kim neden ve nasıl kısırlaştırdı? Çocuklarımız tümüyle kısır olursa ne olacak? Kısırlık sorunundan nasıl korunabiliriz? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer'in kaleme aldığı DECCAL TABAKTA adlı eseri okumanızı öneririz. (Sabah)

Tavuk yemeyin, erkekliğinizi kaybedersiniz!

Neden tavuk yemiyoruz?

Türkiye'de her 100 kişiden 25'i kısır (Video)

 

Yorum Yap

Diğer Haberler