Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Aşçılardan itiraf: İftarda domuz eti ikram ediyoruz
Vicdan sahibi aşçılar yeni bir skandal perdesini araladı: 'Domuz etini sosa batırıp, kırmızı et diye servis ediyoruz.'
Ramazan ayında, iftarı zehir eden bir skandal patlak verdi. İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde dinimizce "haram" olan domuz eti ile diğer etlerin aynı tavada ve aynı yağda pişirildiği ortaya çıktı. Otel, 2 bin 500 lira ceza ödeyerek işin içinden sıyrıldı. Skandal ise gündeme bomba gibi oturdu. Otoriteler, "Domuz eti ile diğer etlerin ayrı tavalarda ve ayrı mutfaklarda pişilmesi gerekir" dedi. Ancak bu kurala kimsenin uymadığı, durumun ise sanıldığından daha trajik olduğu idda edildi. Gözler ise geceliğine milyonlar ödenen lüks otellere çevrildi.

'OTEL YÖNETİMİ BASKI YAPIYOR'

Takvim'in "domuz eti ve diğerleri aynı tavada" haberinin ardından elini vicdanına koyan aşçılar, seslerini yükseltti. Aşçılar, işletmelerin çok ucuza aldıkları domuz etini, dana eti diyerek müşterilerine servis ettiklerini söyledi. İstanbul başta olmak üzere Ege ve Akdeniz'de bulunan otellerin aşçıları, otel yönetiminin, kendilerini domuz eti ile kırmızı eti aynı mutfakta pişirmeye ve bunun için aynı tavayı kullanmaya zorladıklarını belirtti. İşte aşçıların domuz eti isyanı:

'CEZAYI GÖZE ALIYORLAR'

30 yıldır Türkiye'nin her yerinde çalıştığını söyleyen eski aşçı E.T., müşterilerin domuz eti ile kırmızı eti ayırt edemediğini söyledi ve ekledi: "Otel yönetimi, aşçıya baskı yapar. Aşçı önüne ne malzeme konulursa onu yapar. Bana göre cezalar az ve caydırıcı değil. Otel yönetimi cezayı göze alıyor. Domuz eti skandalı yıllardır varlığını sürdürüyor."

SOSLU ALDATMACA

BAŞ AŞÇI M.Y.: İstanbul'da lüks bir otelde çalışıyorum. Etin kilosu 60 lira. Domuzun kilosu ise 18 lira. Domuz etinin özellikle arka kısmını bir gün önceden sosa batırıyoruz. Ertesi gün kırmızı et diye servis ediyoruz. Böylece otel kara geçiyor.

BAŞ AŞÇI D.D.: Marmaris'te büyük bir otelde görev yapıyorum. Burada bırakın domuz eti ile diğerlerini aynı tavada pişirmeyi, herkese domuz eti veriliyor. Kimse yediği etin domuz eti olduğunu bilmiyor.

BAŞ AŞÇI N.K
.: Antalya'da tatil köyünde çalışıyorum. Et diye domuz eti veriliyor. Avcılar yaban domuzunun kilosunu 6 liradan satıyor. Otelin işine geliyor.

AŞÇI K.İ.T.
: İzmir'de 5 yıldızlı bir otelde baş aşçı yardımcısıyım. Yönetmeliğe kimse uymuyor. Domuz etinin piştiği yağda ve tavada diğer etler de pişiriliyor. Kimse denetlemiyor.

Dana ile domuz etini aynı tavada pişiren otele ceza

Gıda Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre domuz etlerinin diğer kırmızı etlerle yan yana bulunması yasak.

Ancak menüsünde domuz eti bulunduran birçok hotel ve restoran, bu etleri diğerleriyle aynı yerde muhafaza edip aynı tavada pişiriyor. Önceki gün denetime çıkan Kağıthane Tarım Müdürlüğü yetkilileri, 5 yıldızlı bir otele 2 bin 560 TL ceza kesti. Domuz eti pişiren otel, iftar yemeği de veriyor. Gıda Mühendisleri Odası Marmara Şube Başkanı Sedat Kuru, otelde kalacak kişilerin dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetme-liği’ne göre bir işletme, ürünlerinde domuz etine yer verecekse bunun için ayrı mutfağa sahip olması gerekiyor. Ancak domuz etlerine ilişkin faaliyet yürüten birçok işletme bu kurala uymuyor. Müşterilerin, otel mutfağı hakkında bilgi sahibi olma hakkı bulunduğunu hatırlatan Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, “Eğer bir otel işlerinin sürdürülebilir olmasını istiyorsa yönetmeliklere uymak zorunda. Her ne kadar bizim otellerimizin mutfaklarında kullanılan malzemeler dezenfekte edilse de çok detaylı yıkansa da sonuçta kanunlara uymak zorundayız.” diyor.

Türkiye’de gıda konusundaki cezaların adaletli olmadığını belirten Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer de şu eleştiride bulunuyor. “Bir otele 2 bin 560 lira ceza kesmek, ona ‘Bu işe devam et’ demektir. Bunun karşılığı kapatma olmalı. Hele ki aynı yere ikinci kez ceza kesilmesi o işletmenin lisansının bile iptal edilmesini gerektirir.” Yabancı ülkelerden de örnek veren Özer, “Yabancı bir ülkeye gittiğinizde restoranın girişinde hayvanları simgeleyen işaretler vardır. Bunlara bakar ona göre o restoranı tercih eder veya etmezsiniz. Ancak bizim ülkemiz Müslüman olmasına rağmen böyle bir çalışma maalesef yok.” ifadelerini kullanıyor.

 

04.08.2013 22:02:00 Bu haber 10239 defa okundu
Aşçılardan itiraf: İftarda domuz eti ikram ediyoruz
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri