Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ürünlerinde fındık yerine GDO'lu soya kullanmışlar
Tarım Bakanlığı, bal, peynir ve sucuktan sonra fındık kreması ve ezmesinde de hileli üretim tespit etti. Farklı illerde yapılan denetimlerde krema numunelerinde fındık yerine genetiği değiştirilmiş (GDO) soya kullanıldığı ortaya çıktı.
Kazım Pıynar özel haberi / Zaman
 
Tarım Bakanlığı, bal, peynir ve sucuktan sonra fındık kreması ve ezmesinde de hileli üretim tespit etti. Farklı illerde yapılan denetimlerde krema numunelerinde fındık yerine genetiği değiştirilmiş (GDO) soya kullanıldığı ortaya çıktı. Bakanlık, ilgili il ve ilçe tarım müdürlüklerine yazı göndererek sözkonusu ürünlerin piyasadan toplatılmasını istedi.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın gıda ürünlerine yönelik yaptığı test çalışmaları hız kesmiyor. Bakanlık, piyasadan aldığı ürünleri laboratuvarlarda inceliyor ve etiketinde belirtilen şartlara uymuyorsa teşhir etmekten çekinmiyor. Tarım Bakanlığı gıda denetçileri, sucuk, bal ve salamlardan sonra bu kez rotayı fındık kreması ve fındık ezmelerine çevirdi. Uzmanların yaptığı denetimler sonucunda, içerisinde genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) tespit edilen çok sayıda fındık kreması ve çokokrem tespit edildi. Farklı illerde yapılan denetimlerde alınan fındık kreması numunelerinin analizlerinde çıkan GDO nedeniyle bakanlık bu ürünlerin toplatılmasına karar verdi.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son aylarda yaptığı denetimlerde özellikle gıda ürünlerinde karşılaştığı uygunsuz ürünleri kamuoyuna açıklıyor. Son olarak kontrollerde laboratuvar sonuçları olumsuz çıkan ve gıdada taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen 10 et ve süt ürünleri üreticisiyle bir lokanta, bakanlığın internet sitesinde ilan edildi. Laboratuvar incelemelerinde bu firmaların bazılarının ürettiği sucuk benzeri ürünlerde "at ve eşek eti", kıymalı ve kuşbaşı pidelerde "domuz eti", yağlı peynir ve tereyağında "bitkisel yağ", dana sosisinde "kanatlı eti" tespit edildi. Bu firmaları sitesinden ilan eden bakanlık, içeriğinde GDO'ya rastladığı fındık kreması ve fındık ezmesi üreten firmalarla ilgili il ve ilçe müdürlüklerine yazı göndererek piyasadan toplatılmasını istedi. Analizlerinde tespit edilen GDO'lu ürün ürettikleri belirlenen firmaların başta İstanbul, Samsun, Kayseri, Konya ve Bingöl'de üretim yaptıkları kaydedildi. Yetkililer bu ürünlerin içerisinde soya bulunduğunu ve bu soyanın analizlerde genetiğinin değiştirildiğini kaydetti. Bu şekilde içerisinde genetiği değiştirilmiş farklı markalara ait 20 parti ürün bulunuyor. Bunlarla ilgili il ve ilçe müdürlükleri toplatma işlemlerini sürdürüyor. Gıda mühendisleri ise genetiği değiştirilmiş ürünlerin hafife alınamayacak kadar ciddi bir konu olduğunu, bu ürün ve firmaların da bakanlığın sitesinden yayımlanması gerektiğini söylüyor. Özellikle bahsi geçen ürünleri daha çok çocuklar tüketiyor. Vücuda alınan genetiği değiştirilmiş organizmaların kansere sebebiyet verdiği de uzmanlar tarafından sık sık gündeme getiriliyor. GDO'lu ürünler ilerleyen yaşlarda alerji, romatizmaya da neden oluyor.
 
ÜRÜNLERİNDE FINDIK YERİNE GDO'LU DOYA KULLANDIĞI TESPİT EDİLEN FİRMALAR
 
- Torku Frema markalı kakaolu sütlü fındık kreması (Üretici: Konya Şeker)
 
- Loman Nedim Kakaolu Fındık Krema (Üretici: MND İnş. Teks. Elk. Gıda ve Hayv. San. Ve Tic. Ltd. Şti)
 
- Eldenele kakaolu fındık ezmesi (Üretici: Saray Bisküvi ve Gıda San. A.Ş.)
 
- Seomilky kakaolu fındık kreması (Üretici: Oben Çikolata Şek. İml. San. Tic. Ltd. Şti.)

 

DAHA FAZLA BİLGİ VE DİĞER FİRMALAR HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • murat ay
    Saçmalık
    Bilaistisna bu tür malzemelerin hepsinde emulgatör olarak soya lesitini kullanılır.Soya lesitini ürüne hem kıvam verir hem de üründeki yağı ve suyu birbirine bağlar.Bu üründe kullanılan soya lesitini izni bütün etiketlerde açıkça yazar.Bu maddenin kullanımına bakanlık izin vermiştir.GDO lu ürün olsa olsa budur.Soyanın dışında gdo lu olacak bir ürün yoktur bu üründe.Soyanın kullanımına izni veren bakanlık, şimdi bunlar gdo lu diye firmaları rezil ediyor.Ben olsam bu firmaların yerinde bakanlıka çok ağır maddi tazminat davası açarım.Buradaki asıl tehlike, kullanılan binde birlik soya lesitini yerine,kullanılan % 30-40 lık yağdır.Asıl bunun üzerine gidin.Asıl tehlike çocuklara yedirilen onca yağdır.
    08.06.2012 12:26:28
08.06.2012 10:47:00 Bu haber 11649 defa okundu
Ürünlerinde fındık yerine GDO'lu soya kullanmışlar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri