Bakanlık ve Van Valiliği birbirini tekzip etti

Van merkezli olarak yapılan kaçak çay operayonunda 'çayda domuz kanına tespit edildi' haberi üzerine Tarım Bakanlığı ve Van Valiliği de bir açıklama yayınladı. İki açıklama birbirini tekzip etti. Peki, hangisi doğruyu söylüyordu? İşte o iki açıklamadaki çelişkiler:

Bakanlık ve Van Valiliği birbirini tekzip etti

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, "ele geçirilen kaçak çaylarda domuz kanı bulunduğu" yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı yönündeki açıklamasına Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tepki göstermiş ve Bakanlığın ve Valiliğin kamuoyunu nasıl yanılttığını ortaya koymuştu.

BAKANLIK: “NUMUNE ALINMADI ANALİZ YAPILMADI”

Tarım Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılın sonundan bu yana çay kaçakçılığıyla mücadele çalışmalarının sıklaştırıldığına vurgu yapılıp şöyle deniliyor: "Ancak yakalanan bu çaylardan henüz numune alıp, analize ürün gönderilmemiştir."

VALİLİK: “NUMUNE ALINDI ÇAYLAR TÜRK GIDA KODEKSİNE AYKIRI”

Tarım Bakanlığı'ndan bir gün sonra açıklama yapan Van Valiliği ise "Domuz Kanı Yok, Ancak Gıda Kodeksine Uygun Değil" dedi.

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada ise, 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen kaçak çaylarda yapılan analizlerde, domuz dâhil herhangi bir hayvan kanına rastlanmadığı belirtildi.

Valilik açıklamasında, "Ancak çayların büyük bir kısmının, nem, kum ve benzeri nedenlerle Türk gıda kodeksine uygun olmadığı, muayene ve analiz raporlarından anlaşılmıştır" denildi.

HANGİSİ DOĞRU?

Tarım Bakanlığı herhangi bir numune alınıp analiz yapılmadı derken valilik analizin yapıldığını ancak her hangi kan bulduğuna rastlanmadığını belirtiyor.

Tarım Bakanlığı denetimlerin uzun süredir sürdüğünü belirtirken Valilik, “Çayların büyük bir kısmının, nem, kum ve benzeri nedenlerle Türk gıda kodeksine uygun olmadığı, muayene ve analiz raporlarından anlaşılmıştır" diyor.

Bu kadar süredir kaçak çay ele geçirilmesine rağmen Tarım Bakanlığı numune almadığını ve analiz yapmadığını söylerken Valilik ise numune alınıp analiz yapıldığını açıklıyor. Üstelik valilik açıklamasında analiz raporlarına göre çayların Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olmadığı belirtiliyor.

Halk arasında bu duruma ‘ava giderken avlanmak' deniliyor.

Çayda domuz kanı tespiti çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşmemeli

Yorum Yap

Diğer Haberler