Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bir dilim ekmek vermeyenler, hayrına ve zorla aşılmak istiyor: Peki neden?
Çocuk Esirgeme Kurumu aile mahkemesine müracaat ederek, çocuklara aşı yaptırılması için tedbir kararı verilmesini istedi. Mahkeme, kurumun talebini yerinde bularak polis zoru ile çocuklara aşı yaptırılmasına karar verdi. Aile ise, davayı Yargıtay'a taşıdı.

Edinilen bilgilere göre, Kızılsu ailesi, sağlıksız olduğu gerekçesiyle kızları Esma (4) ve Rukiye'ye (1), aşı yapılmasına izin vermedi. Aile, rutin aşı programı için gelen sağlık görevlilerini geri gönderdi.

Bunun üzerine devreye İl Sağlık Müdürlüğü girdi. Ancak aile ikna edilemedi. Durum Çocuk Esirgeme Kurumu'na ihbar edildi. Kurumun girişimi de sonuçsuz kaldı.

Bunun üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu, mahkemeye başvurdu ve Kızılsu'nun çocuklarına aşı yaptırılması için tedbir kararı verilmesini istedi. Eskişehir 3. Aile Mahkemesi, Çocuk Esirgeme Kurumu'nun bu talebini kabul ederek Çocuk Koruma Kanunu uyarınca sağlık tedbiri uygulanmasına ve polis zoru ile çocuklara aşı yaptırılmasına karar verdi.

Baba Ufuk Kızılsu, 'aşının önleyici tedavi yöntemi niteliğinde olduğu, bunun için kişinin rızasının alınması gerektiği, zorla aşı uygulamasının kabul edilebilir olmadığı' gerekçesi ile Yargıtay'a itirazda bulundu.

Çocuklarına aşı uygulanmasını istemediğini, bu yöntemi sağlıklı bulmadığını bildirerek yerel mahkeme kararının iptali edilmesini istedi. Temyiz dilekçesine aşının zararlarına ilişkin yabancı bilim adamlarının yazdığı makale örneklerini de ekledi.

Ufuk Kızılsu, çocuklarının sağlığını düşünerek aşı yaptırmadığını belirterek, "Aşılarda kimyasal madde var ve zararlı. Aynı zamanda aşılar koruyucu. Bu nedenle yapılması zorunlu değil." diyor.

Kızılsu'nun avukatı Turgay Balaban da Anayasa ve mevcut yasalarda salgın hastalık olmadığı müddetçe kişinin rızası olmadıkça aşı yapılmasına dair bir zorunluluk bulunmadığını söylüyor. (Zaman)

GIDA HAREKETİ DİYOR Kİ:

Kızılsu ailesini duyarlılığı, gayreti ve verdiği hukuk mücadelesi nedeniyle tebrik eder, bilim tapıcılarına da Allah'tan şifa diliyoruz.

05.05.2012 13:04:00 Bu haber 5370 defa okundu
Bir dilim ekmek vermeyenler, hayrına ve zorla aşılmak istiyor: Peki neden?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri