Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz gribi aşısı olanlar bu haber size
Sabık Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın dayatmasıyla ülkemizde de uygulanan ancak Gıda Hareketi'nin ciddi itirazları neticesinde önemli değişiklikler yapılan domuz gribi aşısı politikasının yeni riskleri ortaya çıktı.

Araştırmalar domuz gribine karşı vurulan aşıların bir yan etkisini daha ortaya koydu.

Domuz gribi salgınında etkili olan H1N1 virüsüne karşı yapılan Pandemrix aşısının İngiltere'de çocuklarda ve gençlerde narkolepsi (gündüz aşırı uyku eğilimi) vakalarının artmasıyla bağlantılı olabileceği iddialarına yenisi eklendi.

İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlanan araştırma, 2009-2010'daki salgında yaygın olarak kullanılan bu aşının narkolepsi vakalarının artışıyla bağlantılı olduğunu göstererek Finlandiya, İsveç ve Fransa'daki araştırmaların sonuçlarını güçlendirdi.

İngiliz Ulusal Tıp Araştırmaları Kurumu'ndan John McCauley ve ekibinin yaptığı araştırmaya İngiltere'de nöroloji ve uyku merkezlerinde tedavi gören 4-18 yaşındaki 245 çocuk ve genç katıldı.

Aşı ile narkolepsi vakalarının (14-16 vaka) artışında bağlantı olduğu görüldü.

Söz konusu aşının H1N1 virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik AS03 adı verilen katkı maddesini içerdiğini belirten araştırmacılar, H5 ve H9 tipi grip aşılarında da kullanılan bu maddeyle ilgili incelemelerin titizlikle yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı, Pandemrix aşısının tedbir olarak temin edildiğini ancak kullanılmadığını açıklamıştı.

2010 yılında Türkiye, aşılar daha piyasaya sürülmeden ve testleri yapılmadan (ki testler 5 yıl sürmesi gerekiyor) 48 milyon aşı sipariş etmiş, Başbakanın tepkisine kadar 1,5 milyondan fazla kişiye domuz gribi aşısı yapılmıştı.

BAKANLIĞA DAVA, ESKİ SAĞLIK BAKANINA SUÇ DUYURUSU

Bu aşıları olup yan etkisi ortaya çıkanlar Sağlık Bakanlığı'na dava açabilir, Sabık Sağlık Bakanı Recep Akdağ hakkında test edilmemiş aşıları kamuoyuna baskı uygulayarak yaptırdığı, toplum sağlığını bozduğu ve bireysel olarak zarara neden olduğu için savcılıklara suç duyurusunda bulunulabilir.

 

27.02.2013 13:12:00 Bu haber 7545 defa okundu
Domuz gribi aşısı olanlar bu haber size
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri