Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO yönetmeliğini, aslında kim iptal ettirdi?
Danıştay 'GDO Yönetmeliği'nin yürürlüğünü durdurdu. Ancak bir ajansın eksik haberi kamuoyunda doğruların gizlenmesine neden oldu. Peki doğrular neydi? İşte Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'in konu ile ilgili yaptığı açıklama:

Gecekondu yönetmeliği olarak tanımladığımız demokratik ülkeler geleneği ve hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayan ve de hiç kimse ile istişare edilmeden bir gece yarısı operasyonu ile 26 Ekim 2009 tarihinde GDO yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

 

YÖNETMELİK 26 EKİM’DE YAYINLANMIŞTI

 

GDO yönetmeliği, Resmi Gazete’de de yayınlanır yayınlanmaz Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi 26 Ekim 2009 gecesi 01:30 itibari ile görüşlerini kamuoyuna duyurmuştu.

 

YÖNETMELİĞİ, GIDA HAREKETİ DAVA ETTİ

 

Avukatlarımız Fettullah Gündüz ve Adnan Zengin’in yönetiminde oluşturulan bir ekip tarafından, yönetmeliğin iptaline yönelik hazırlık çalışması başlatılmıştı. Çalışmalarını tamamlayan hukuk heyetimiz, GDO yönetmeliğinin iptali için 04 Kasım 2009 tarihinde Danıştay’a iptal davasını açmıştı.

 

Danıştay, beklentilerimiz doğrultusunda 3 Aralık 2009 tarihinde yönetmeliğin tümünün yürürlüğünü durdurmuştu. Ancak bir haber ajansımız ilk olarak Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nce dava edilen Danıştay kararında davacı Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Derneği, yazdığı halde  hiçte hak edilmeyen bir şekilde kamuoyuna sunmuştur.

 

YÜRÜRLÜĞÜ ‘BİR VATANDAŞ’ DURDURMADI

 

Danıştay’ın iptal davasına yönelik kararı, aynı konuda açılmış davaların birleştirilmesi sonucunda verilmiş müşterek bir karar olmasına rağmen; başta Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’ olmak üzere sivil toplum örgütlerinin çabalarını yok sayarak “bir vatandaşın açtığı dava” şeklinde sunulması, en basit anlamda bir hak ihlalidir ve çalışmamıza saygı duyulmaması sonucunu doğurmuştur.

 

KISMEN DEĞİL TÜMÜNÜN YÜRÜRLÜĞÜ DURDU

 

Yönetmeliğin iptali için emek sarf eden ve konuyu gündemde tutan tüm basın camiasını ayakta alkışlamakla birlikte, haberciliğin özellikle toplumun tümünün çıkarları açısından önemli haberlerin tam ve eksiksiz sunulması daha şık olacağı muhakkaktır. Danıştay kararı, aynı haberde 'Danıştay GDO yönetmeliği'nin bazı maddelerinin yürürlüğünü kısmen durdurdu' şeklinde sunulmuştu. Hâlbuki haberde belirtilenin aksine Danıştay, mezkûr yönetmeliğin yürürlüğünü kısmen değil  yönetmeliğinin tümünün yürülüğünü durdurmuştur. Haberin ‘kısmen’ şeklinde sunulması da kamuoyunda çok ciddi karışıklıklara neden olmuştur.

 

Netice itibariyle belirtmeliyiz ki; söz konusu yönetmeliğin yürürlüğünün tümüyle durdurulması iddia edildiği gibi bir vatandaş tarafından sağlanmamış, içinde Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin de bulunduğu 4 davacının davaları ve basınımızın önemli bir kısmının nitelikli yayınları sayesinde olmuştur.

 

Yanlışlığın düzeltilmesi ve bir hakkın teslimi için kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kemal Özer

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi

Genel Başkanı

 

İŞTE DANIŞTAY'IN GEREKÇELİ KARARI

http://www.danistay.gov.tr/e2009_14646.htm

 GDO Yönetmeliği İptal Davası Dilekçesi

GDO: İnsanlığa saldırı

GDO Basın Toplantısı Fotograf Galerisi için tıklayınız

GDO Yönetmeliği Danıştay yolunda

Ankara köleliği resmileştirdi

 

05.12.2009 17:05:00 Bu haber 4383 defa okundu
GDO yönetmeliğini, aslında kim iptal ettirdi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri