Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
GDO'lu tohumlar toplu arı ölümlerine neden oldu
GDO'lu tohumların, Trakya başta olmak üzere arıları toplucu öldürdüğü ortaya çıktı. Trakya'da kullanılan ayçiçeği tohumunun cinsi değiştirilerek, AB'nin yasaklamış olduğu ilaçların bu tohumlarda kullanılması seri arı ölümlerine yol açtı.

Ova kesimlerde ve İç Anadolu'da umduğunu bulamayan arıcılar, binbir umutla gittikleri Trakya'da daha büyük şok yaşadılar. Son günlerde artan arı ölümleri nedeniyle daha da çaresiz kalan arıcılar, bir çok koloninin yok olma aşamasına geldiğini belirterek, Tarım Bakanlığı'nın konuyla ilgilenmesini istediler. Star'ın haberine göre, Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, arı ölümlerinin son günlerde daha da arttığını belirterek tarımsal ilaçlamanın denetlenmesini ve kullanımı yasak olan ilaçların da piyasada toplatılması gerektiğini söyledi.

"GENİ VE CİNSİ DEİŞTİRİLEN TOHUMLAR VE KULLANILAN İLAÇLAR DOĞAYI YOK EDİYOR"

Türkiye'nin en önemli bal üretim merkezlerinde birinin de Trakya Bölgesi olduğunu ancak son üç yıldır
- Bölgedeki bazı tarlalardaki ayçiçeklere konan arıların kimilerinin kovana ulaşmadan,
- Kimilerinin ise kovana ulaşır ulaşmaz öldüğünü

belirten Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, 2007 yılında küresel ısınmanın üzerine atılan arı ölümlerinin bu yıl da gerçekleşmesinin, olayın tamamen çevreye zararlı ilaçlardan kaynaklandığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Tarım Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışma yapmasını beklediklerini ifade eden Ayın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, "Trakya'da kullanılan ayçiçeği tohumunun cinsi değiştirilerek, AB'nin yasaklamış olduğu ilaçların bu tohumlarda kullanılması seri arı ölümlerine yol açtı. 2007 yılında da Trakya'da seri arı ölümleri gerçekleşti.

Bilim adamları ve konunun uzmanları 2007 yılındaki ölümleri değerlendirirken ikiye ayrıldı. Bir grup, ölümlerin küresel ısınma ve kuralık nedeniyle bal toplamak için dışarı çıkan arıların dışarıda komaya girip öldüğünü, diğer bir grup ise tarımda kullanılan ilaçlar nedeniyle arıların öldüğünü ileri sürmüştü.

Bu yıl havalar mevsim normallerinde seyrediyor ve gezginci arıcılarımız bölgeye gelip arılar çevreden bal toplamaya başlar başlamaz ölmeye başladı. Bize göre arı ölümleri uygun olmayan ilaçlarla yapılan tarımdan kaynaklanıyor. Bölge çiftçisi ile de yaptığımız görüşmelerde AB tarafından yasaklanan ilaçların ülkemizde kullanıldığını gördük. Şu anda bir çok tarlada yetiştirilmekte olan ayçiçeklerinde kullanılan ilaç nedeniyle o ürüne ilaç kullanıldıktan 90 gün boyunca konan tüm böceklerin öldüğünü öğrendik. Bu durumun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca araştırılmasını istiyoruz" dedi.

EİNSTEİN'IN TEORİSİ:

Ünlü bilim adamı Albert Einstein insanlığın varlığının devamının arılara bağlı olduğu şu şekilde özetliyor: "Arılar yok olduktan 4 yıl sonra da insanlık yok olacak"

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • selçuk
  Gdolu ürünler
  Gdo lu ürünlerin zararı bitmiyor ki. Ama hep bir örtbas çabası var işte. Medya konuyu asla derinlemesine işleyemiyor. Sanal alemde bence bu tarz konular sık sık işlenmeli ve insanlara direk ulaşılmalı. Birbirimize destek olmalıyız. Arılar ölürse bu zehir gibi gdo yüzünden insanlık diye birşey kalacak mı acaba. Polanya'lılar isyan etmişler. Bunla ilgili yazı yazdım bende hatta kendi sitemde. http://www.fikiranaliz.com/gdolu-urunler-arilari-olduruyor Tabi anlayana. Bakalım bizim devlet büyüklerimiz polonya lılar kadar basiretli çıkacaklar mı?
  21.04.2012 03:10:25

 • osman güvenalp
  yönetenlerin sistemi
  GDO.lu üretimin yıllarca gizli yaptırıldığı ülkemizde bugün bu üretimin yasal hale getirilmesi yasal yok oluşumuzun miladı olarak yönetenler tarafından tescillenmiştir.arılarla birlikte yokedilmek ve sömürülmek işte budur.
  05.04.2010 13:45:08
31.07.2009 14:36:00 Bu haber 6017 defa okundu
GDO'lu tohumlar toplu arı ölümlerine neden oldu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri