Halk Ekmek Hukuka uygun davranmalı

İstanbul Halk Ekmek A. Ş.’nin ekmek gramajını düşürerek ekmeğe gizli zam yaptığını söyleyen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkan Yardımcısı Üstün BOL; “İstanbul Halk Ekmek A. Ş.’ni mevzuata aykırı işleminden ve yaptığı gizli zamdan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.

Halk Ekmek Hukuka uygun davranmalı

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkan Yardımcısı Üstün BOL mevzuata aykırı ekmek zammına ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

2008 yılı başlarında başta Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri ekmek sorununu ve ekmek tebliğini tartışmaya açmıştı. Dönemim TBMM Başkanının da tartışmaya müdahil olması ile Ekmek Tebliği'nde iyileştirme yapılması sağlanmıştı.

05 Mart 2008 tarihinde gerçekleşen “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”nde yapılan değişikliklerle ekmeğin en düşük gramajı 300 gr olarak belirlenmiştir. Ardından da tüm Türkiye'de ekmek üreticileri 150-200 ve 250 gram olan ekmek gramajlarını 300 grama çıkarmış ve bir standardizasyon sağlanmıştı.

Yapılan değişiklik sonrasında ekmek, yine hep fiyatıyla gündeme gelmiş ancak bu tartışmalarda ekmeğin kalitesi yine konuşulmamıştı. Bu süreçte Halk Ekmek sürekli fiyat artışına gerek olmadığı görüşünü ileri sürmüştü. Sağlıklı ekmek üreterek toplumun dar gelirli kesiminin hem ekonomik ekmek temin etmesini, hem de toplum sağlığını koruması beklenen “İstanbul Halk Ekmek A.Ş.” son ekmek tartışmalarında da ekmek zammına karşı çıkmıştı.

İstanbul Halk Ekmek 40 kuruşa sattığı 300 gram ekmeğin gramajını 175 grama düşürerek 25 kuruş fiyat belirlemiştir. Ekmek tebliğine göre en düşük ekmek gramajı 300 gram olarak belirlenmişken halk ekmeğin tebliğe aykırı olarak 175 gram ekmek üretmesi hukuka saygısızlıktır.

Bununla birlikte ekmeğin gramajı düşürülürken fiyatının artırılmış olması halk ekmeğin bugüne kadar ekmek zammı karşısında sergilediği tutumu da yalanlamaktadır.

Yapılan zam bir yana, hukuka saygı göstermesi gereken kamu kurumu niteliğindeki bir şirketin hukuk tanımazlığı asla kabul edilemez. İstanbul Belediyesi'ne ait olan Halk Ekmek'in bu hatadan derhal dönmesini ekmek tebliğine uygun olarak üretim yapmasını aksi halde yasal yollarla bunun temin edileceğini bilgilerinize sunarız.

Halk 'enayi' belediye uyanık mı?

İŞTE RESMİ GAZETE

Resmi Gazete: 27.06.2008-26919

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ

"b) Ekmek, en az 300 gram ağırlıktan başlayarak 50'şer gram arttırılmak suretiyle piyasaya sunulur.

Ekmek Tebliği

Yorum Yap

Diğer Haberler