İthal veya yerli ette büyük risk

Tarım Bakanlığı'nın, 'İthal edilen küçük ve büyükbaş hayvanların sakatatını imha edin' talimatı, ette deli dana paniğine neden oldu.

İthal veya yerli ette büyük risk

Tarım Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine, ‘acele' ibaresiyle gönderdiği yazı, ithal ette panik yarattı. Yazıda, “İthal edilen büyük ve küçükbaş hayvanların sakatatları tüketilmemeli. Gıda ve yem zincirine girmeyecek şekilde gömülerek ya da yakılarak imha edilmeli” denildi. Bakanlık, talimatın ortada risk olduğu için değil, rutin bir uyarı olduğunu açıkladı. Veteriner hekimleri ise ithalatçı için sakatatın ciddi ticari değeri bulunduğunu, bakanlığın talimatının ortada bir risk olduğunu gösterdiğini savundu.


Hayvanlar nasıl ithal ediliyor? Etlerde deli... gidahareketi  

Tarım Bakanlığı, 13 Aralık 2010'da valiliklere gönderdiği yazıyla, ithal edilen kasaplık canlı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların mezbahalarda spesifik risk materyali olarak adlandırılan beyin, göz, omurilik, bademcik ve ince bağırsağın hastalık riski dolayısı ile en kısa sürede imha edilmesinin büyük önem taşıdığı uyarısında bulundu. Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir imzasıyla ‘acele' ibareli yazıda şöyle denildi: “Risk materyallerinin insan tüketimine sunulmaması için, mezbahalarda takiplerinin yapılması, gıda ve yem zincirine girmeyecek şekilde (gömülerek ya da yakılarak) imha edilmesi ve kayıtlarının tutulmasını önemle rica ederim.” 

Bakanlıktan hem uyarı hem itiraf

Koruma Kontrol Genel Müdürü hayvansal atıkların veya iç organlarının "gıda ve yem zincirine girmeyecek şekilde gömülerek da ya yakılması"nı istemeketdir. Bu uyarı hayvansal atıkların hayvanlara yem olarak ülkemizde de kullanıldığının açık bir beyanıdır. Deli dana (BSE) hastalığının nedeni hayvansal atıkların hayvanlara yem olarak yedirilmesinden yani otcul hayvanların etçil olarak beslenmesinden kaynaklanır. Deli dana riski ihtal hayvanlarda olduğu gibi yerli hayvanlarda da görüleceğini en açık delilidir.

HAYVANLAR BU ŞARTLARDA İTHAL EDİLMEKTEDİR

Bu resimler Gıda Hareketi'nin Edirne Kapıkule Gümrüğü'ndeki incelemleri sırasında çekilmiştir.

Anguslar bir bir ölüyor!

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'ne 2 ay önce Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi tarafından getirilen 250 Angus'dan 10'u akciğer hastalığı nedeniyle öldü. Şirket yetkilileri, Et ve Balık Kurumu'nun izlediği fiyat politikası nedeniyle işletmelerinin şu anda yüzde 30 zarara uğradığını belirtirken, Et ve Balık Kurumu' nun fiyatları aşağı çekmesini istedi.

Sıfır faizli kredi kullanarak Tarım Kredi Kooperatifi'nden Avusturalya'dan ithal edilen 250 Angus aldığını belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, şöyle dedi:

“Devletin vermiş olduğu sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandım. Kredi sonrası Et Balık Kurumu'na giderek angus almak istedim. Onlar da ithal angus getiremediklerini, ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinden angus alabileceklerini belirttiler. Bunun üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerine giderek kilo başı 9,60 lira karşılığı 250 canlı angus aldım. Aradan geçen 2 ay gibi bir süre içerisinde Et Balık Kurumu, et fiyatlarını kilo başı 7,50 liraya çekmiş. Önce Tarım Kredi Kooperatifi'ne gidip fiyatları aşağı çekmelerini istedim. Onlar bana bu işi Et Balık Kurumu ile halletmemi söylediler. Ben de Et ve Balık Kurumu'na başvurarak bizim fiyatlarımızı da aşağı çekmesini istedim. Ancak hayvanları daha önce aldığım için fiyatları aşağı çekemeyeceklerini söylediler. Bunu anlamak mümkün değil. Et Balık Kurumu bu hayvanları 6,5 liradan alıyor, Tarım Kredi Kooperatiflerine 8 liraya satıyor, onlar da bize 9 lira 60 kuruştan veriyor. Bu da maliyeti artırıyor. Şimdi fiyatları düşürmüşler. Bizim yeni fiyatlarla yaklaşık yüzde 30 zararımız var. Bunu kim karşılayacak?”

ANGUSLAR BİRER BİRER ÖLÜYOR

Avusturalya'dan deniz yoluyla Türkiye'ye getirilen anguslarda akciğer hastalığı olduğunu belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldığı 250 angusun çoğunda akciğer hastalığı bulunduğunu bildirdi.

Akyüz, “Akşam hastalanan angus, sabah kalktığımızda ölmüş vaziyette buluyoruz. Şu ana kadar 10 angus öldü. Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli veteriner hekimler 20 gün boyunca angusların aşı ve diğer hastalıkları ile ilgilendiler. Şimdi kendi imkanlarımızla özel veteriner hekim getiriyoruz. 250 angusun aşısı her ay 4 bin 500 lira gibi bir para tutuyor. Gelen veteriner hekimler, angusların deniz yoluyla geldiği için gemide sık değişen hava olayları nedeniyle akciğerlerinin hastalanmış olabileceğini belirtiyorlar” diye konuştu.

İşletmesinin şu anda yüzde 30 zararda olduğunu belirten Akyüz, bu zararın karşılanması için Et Balık Kurumu'nun fiyatları aşağı çekmesi gerektiğini vurguladı. (Gazeteport)

Yorum Yap

Diğer Haberler