Son Dakika
Cumartesi, 14 Aralık 2019 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İTÜ, Mersin'de yakalanan pirinçler GDO'ludur [Nokta]
İstanbul Teknik Üniversitesi Laboratuarı Mersin’de 3 firmaya yönelik GDO’lu pirinçlerle ilgili son noktayı koydu. İşte belgeler:

Türkiye’de ilk kez Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nın izniyle Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nün operasyonu sonrasında önceki hafta üç firmanın yetkilisi 8 kişi tutuklanmıştı.

Pirinçlerin GDO’lu olmadığı iddiasıyla yapılan itiraz üzerine Memişoğlu/Tat, Tiryaki Agro ve Göze Tarım firmalarının yetkililerinden biri hariç 7'si serbest bırakılmıştı.

İthalatçı firmalarından yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı da STA, MRL, TÜBİTAK ve İTÜ Laboratuarlarının GDO tespitlerine rağmen GDO’nun bulaşma olduğunu iddia etmişlerdi.

İTÜ’NİN ANALİZLERİ PİRİNÇLERİN GDO'LU OLDUĞUNU BELGELEDİ

İstanbul Teknik Üniversitesi, Dr. Orhan Öcalgiray Moleküler Biyoloji-Biyoteknoloji ve Genetik Araştormaları Merkezi Laboratuarlarında yapılan son analizlerde GDO’nun bulaşma olmadığı ABD menşeli pirince özgü LLRICE601 geni tespit edildi.

İTÜ, Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nca istenen operasyonla el konulan pirinçlerle ilgili GD tespiti ile ilgili hazırladığı ve mahkemeye sunduğu raporuna şu çarpıcı notları yer veriyor:

Aşağıda örnekleriyle tarihsel olarak benzer vakalar ile ilişkilendirilerek konu özetlenmeye çalışıImıştır. Eldeki durum bire bir olarak ilişkilendilirilmemekle beraber; aşağıdaki örneklerden de anlaşılacağı gibi dünya genelinde benzere vakalar yaşanmaktadır.

LLRice glufosinat-amonyum-tabanlı herbisitlere toleranslı, ABD kökenli Agrobacterium tumefacions tekniği ile üretilmiş, genetiği değiştirilmiş bir pirinçtir. ABD tarafından LLRice601 ve LLRice604 ırkları onaylanmamış, LLRice62 ve LLRice06 ırkları ise onaylanmıştır.

2006’da Bayer, ABD Tarım Bakanlığı'na LLRice601'in bir cins uzun pirince bulaştığını bildirmiştir. ABD Tarım Bakanlığı’nda yaptığı araştırmada ABD pirincinin %30’undan fazlasının LLRice604 ve LLRice62 GD pirinciyle kontamine edildiği tespit edilmiştir.

Bu nedenle Bayer çiftçilere 750 milyon dolar tazminat ödemiştir. 2006 ile 2007 yılları arasında, 30'dan fazla ülkede ABD'den ithal dilen pirinçlerde, Bayer'e ait ve onaylanmamış 3 adet GD pirinç türünün izleri tespit edilmiştir.

BT63 böcek haşaratlarına karşı dayanıklı, Çin'de devlet desteği ile geliştirilmiş GD bir pirinç ırkıdır. BT63 pirinç güve türlerine toksik bir protein üretmektedir. Farelerle yapılan deneyler bu proteinin alerji benzeri sorunlara oluşturduğunu göstermiştir. Bu nedenle dünya da üretimi yasaktır. Nisan 2005'te Greenpeace Çin'de 2003'ten beri yasadışı Bt63 pirinç üretimi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2006’da Avustralya, Fransa, İngiltere ve Almanya’da 10 adet 2007’de Kıbrıs, Almanya, Yunanistan, İtalya, İsveç’te 10 adet 2012’de Hollanda’da 1 adet ithal BT63 ile kontamine pirinç vakası bildirilmiştir.

Merkezimize Mersin Cumhuriyet Savcılığı tarafından gönderilen MRS00083214, MRS00083330, MRS00083332 nolu numunelerde LLRice601 ve Bt63 ırklarının ikisinin birlikte var olduğu, pirinç spesifik yapılan Real-Time PCR ve DNA dizi analizleri ile tespiti edilmiştir.”

ŞİMDİ NE OLACAK

Normal bir ülke olsak operasyonun ilk anından bu yana 'GDO yok bulaşma var' diyen bakanların istifa etmeleri beklenir. Ama bu bizde olmayacak. Herkes hiçbir şey yokmuş, hiçbir şey söylememişler gibi yollarına devam edip, laboratuarı suçlamaya devam edecek. Ancak bu rapor mahkemenin yurtdışı çıkış yasağı koyduğu zanlıları yeniden tutuklamasına yol açabilir. Dahası fezlekelerde adı geçen ve bazı kamu organlarına baskı uygulayan bürokratların hakkında da fezleke düzenlenmesine yol açabilir.

Türkiye’nin ilk “biyoterör” operasyonun sonuçlarını bekleyip göreceğiz.

İŞTE İTÜ’NÜN BELGESİ

İşte tüm ayrıntılarıyla Mersin GDO operasyonu

Dünyada GDO'lu pirinç yok diyenlere dev tokat

RAPORUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

26.04.2013 17:38:00 Bu haber 10570 defa okundu
İTÜ, Mersin'de yakalanan pirinçler GDO'ludur [Nokta]
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri