Javsu'dan açıklama

Gıda Hareketi'nin yayınladığı 'Ambalajlı Su Raporu'na Sağlık Bakanlığı'ndan sonra bir tepki de 'Jandarma Asayiş Vakfını Destekleme A.Ş.''ye ait Javsu'dan geldi. İşte Javsu'nun sitesine girdiği açıklamanın tam metni:

Javsu'dan açıklama

Çamur AT, İZİ KALSIN. Gıda güvenliği hareketinin hazırladığı rapor üzerine bilgilendirme…

BİLGİ NOTU

KONU: Gıda Güvenliği Hareketinin yayınlamış Olduğu Su Raporu.
TARİH: 17.01.2013

1. Gıda Güvenliği Hareketi isimli resmi ve tanımlanmış bir sorumluluğu olmayan, kendilerine “sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek için oluşturulmuş; araştırma, bilgilendirme ve belgelendirme hareketi” olarak misyon yükleyen kuruluş, “İşte Ambalajlı Suların Kirlilik Haritası” isimli bir rapor yayımlamış olup, bu raporda JAVDES A.Ş.´ ye ait iki marka Javsu ve Kızılcahamam Javsu kirli olarak gösterilmiştir.

2. Bazı yayın organları da bu rapora atfen bu rapordaki bilgileri referans alarak haber yapmaktadır.

3. Rapor üzerinde yapılan inceleme ve araştırma sonucunda;

a. Bahsedilen oluşumun su firmaları ile ilgili kendine ait kriterler oluşturduğu, bu kriterlere göre bir puanlama tablosu oluşturduğu,

b. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), AB Standartları ve benzeri ambalajlanmış sularla ilgili geçerli ve zorunlu olan kriterlerin hiç birini dikkate almadığı yok saydığı,

c. GH ( Gıda Hareketi) adında kendine ait hiçbir bilimsel ve etik değeri olmayan bir kriter ve puan sistemi geliştirdiği,

d. Buna göre nereden elde ettiği bilinmeyen, var olduğu da şüpheli olan bir takım bilgilere dayanarak su markaları hakkında yayım yaptığı anlaşılmıştır.

4. Yayımlanan raporda Javsu ve Kızılcahamam Javsu markası ile ilgili belirtilen bilgilerin tamamen yanlış veya kasıtlıdır. Şirketimizin yaptığı ambalajlı su üretiminde mevcut mevzuata aykırı herhangi bir husus bulunmamaktadır. JAVSU; yetkili tüm kurumlar tarafından yapılan tüm denetlemelerden (2011 yılında 37 denetim izlemesi, 2012 yılında 30 denetim izlemesi ) eksiksiz olarak çıkmış olup mer´î mevzuat dahilinde herhangi bir sorun yoktur. Zaten analiz sonuçları düzenli olarak internet sitesinden müşterilerimizle paylaşılmaktadır.

5. Haber üzerine Ambalajlı Su Üreticileri Derneği, sektör temsilcileri, Halk Sağlığı Kurumu gibi resmi/özel kuruluşlarla irtibata geçilmiş olup haberdeki manipülasyonun bertaraf edilmesi için çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca söz konusu rapor hakkında tazminat davası açılması maksadıyla çalışmalara başlanılmıştır.

6. Yapılan haberin, “çamur at izi kalsın” atasözünün hakikatinin kamuoyuna bir kez daha hatırlatılması dışında hiçbir değeri yoktur. Markamıza, üretim şartlarımıza ve hijyen standartlarına olan güvenimizin tezahürü olarak, bütün müşterilerimize tesislerimizin, kaynağımızın kapılarının sonuna kadar açık olduğunu bildirir, isteyen bütün müşterilerimizi Kızılcahamam´da ağırlamaktan onur duyacağımızı bir kez daha hatırlatırız.

Saygılarımızla

JAVSU

Kaynak

GIDA HAREKETİ'NDEN AÇIKLAMA

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin bu tür ağır itham içeren mesnetsiz açıklamalara karşı her türlü yasal hakkı saklıdır.
 

SU RAPORUNUN GÜNCEL HALİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yorum Yap

Diğer Haberler