Kantin açıklamamız büyük ses getirdi: Kim doğru söylüyor?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri Hürriyet'e verdikleri demekçe Gıda hareketi olarak yaptığımız basın açıkılamasının doğru olmadığını iddia ettiler. Peki kim doğru söylüyor? İşte ayrıntılar...

Kantin açıklamamız büyük ses getirdi: Kim doğru söylüyor?

İlk olarak 24.08.2012 tarihinde Sabah gazetesinden Safure Cantürk imzalı ve "Kantinlerde çikolata ebatları küçülecek" başlıklı bir haber yer aldı. (Haberin tüm metni aşağıdadır.) Haberde "Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk'ün "yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul 4'lerde gazlı, şekerli içecek ve hamburger ile cips yasağının devam etmesine, ortaokul ve liselerde ise yasağın kalkmasına karar verildiğini söylediği" bilgisi yer alıyordu.

Bakanlıklardan hiç birinden aradan 4 gün geçmesine rağmen bir yalanlama gelmedi.

Bu sessizlik üzerine Gıda Hareketi 28/08/2012 tarihinde 'Kantin Devrimi' sermayeye kurban edildi' başlıklı bir açıklama yayınlandı.

Açıklamamız üzerinde Hürriyet gazetesi'ne konuşan Sağlık Bakanlığı yetkilileri Gıda Hareketi'nin açıklamalarının doğru olmadığını iddia etmiş. (Bu haberin tedayları da aşağıda yer almaktadır.)

Ancak Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk'ün açıklamalarını neden 5 gündür yalanmayıp Gıda Hareketi'nin o açıklamadan dört gün sonra yaptığı açıklamayı yalanladı?

Kimin doğru söylediğini zaman gösterecektir. Dileriz ki 2011'de başlayan yasak devam eder de Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak biz hem açıklamamızı geri geçeriz hem de yasağa olan desteğimizi sürdürürüz.

Lakin Bakanlık veya bakanlıklar aksi yönde bir uygulama başlatırsa konunun yargı dahil birçok mecraya taşınacağını bilmeleri gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

İŞTE SABAH GAZETESİ'NİN HABERİ

Kantinlerde çikolata ebatları küçülecek

Obezite ile mücadele kapsamında yeni öğretim döneminde okul kantinlerine yeni düzenlemeler geliyor

Geçen yıl okul kantinlerinde satışı yasaklanan cips ve gazlı içeceklere ek olarak bu yıl ilkokullarda çikolata ve diğer abur-cubur gıdaların ebatları da küçülecek. Yasakla birlikte satışının arttığı anlaşılan lise kantinlerindeki kola ve cipse de kırmızı alarm geliyor. Milli Eğitim, Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, 1 yıldır okul kantinlerinde uygulanan 'Sağlıklı Kantin Projesi' kapsamındaki gazlı içecek ve cips yasağı uygulamasını değerlendirdi.

CİPS YASAĞI DEVAM
İlkokullarda başarılı olan yasak ortaokul ve lise çağındaki çocuklar için bu ürünleri daha da cazip hale getirildiğine dikkat çeken uzmanlar, "Ergen çocuklarda yasak fikri daha cazip hale gelebiliyor. Koladan çok yasak bir eylem yapmaktan keyif alıyorlar. Bu yaş çocuklarına yasaklamak yerine uyarmak daha etkili olacaktır" uyarısını yaptı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk ise yeni eğitim-öğretim döneminde ilkokul 4'lerde gazlı, şekerli içecek ve hamburger ile cips yasağının devam etmesine, ortaokul ve liselerde ise yasağın kalkmasına karar verildiğini söyledi. Ortaokul ve liseler için abur-cubur diye adlandırılan cips, kola, çikolata ve benzeri yiyecek ve içeceklerin üzerlerine kırmızı kodlu şeritler konulacağını belirten Öztürk, kırmızı şeritli ürünlerin altında ürünün sağlığa zararına ilişkin uyarıların büyük puntolarla ve anlaşılır şekilde yazacağı belirtildi. Öztürk, okul kantinlerinde satılan aburcubur ürünlerin ebatlarının küçülmesi için sektörle görüşüldüğünü belirterek, "Çocukları çikolatadan vazgeçirtemiyoruz en azından tükettikleri oranı azaltmak istiyoruz. Sektörde bu tür gıdaların ebatlarının ve gramajlarının daha küçük paketlerde satılması konusunda destek verdi. Bu uygulamanın önümüzdeki döneme yetişmesini bekliyoruz" diye konuştu.

GIDAYA RENK AYARI
Öztürk, gıdalarda renk uygulamasının piyasalarda satılan ürünlere uygulamaya başlayacağını belirterek, sağlık için risk grubunda bulanan gıdaların kırmızı şerit, orta riskli grupta bulunanların sarı ve sağlıklı gıdaların da yeşil şeritle satılmaya başlayacağını söyledi. Öztürk, amaçlarının halkın bilinçlendirerek yeşil şeritli ürünlerinin tüketilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

İŞTE HÜRRİYET GAZETESİ'NİN HABERİ

Okullarda cips kola yasağı kalkıyor mu?

Hurriyet.com.tr
29 Ağustos 2012

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul kantinlerindeki cips ve kola yasağı kalkacak mı? ‘Kantin Devrimi' sermayeye yenildi mi?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, kola ve cips satışlarının okullarda yeniden serbest bırakıldığını ileri sürerek, ‘kantin devriminin' sermayeye kurban edildiğini söyledi. “Çocuklar ve dolayısıyla ülkenin geleceği küresel sermayenin çıkarlarına kurban ediliyor” diyen Özer,  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinin, yasağı tüketimi cazip kıldığı gerekçesiyle sona erdirdiklerini belirtti. 

Bakanlık yetkililerinin samimi olmadığını belirten Gıda Hareketi Lideri Özer; “Bilakis yasak nedeniyle tüketim azalmıştı ve aileler bu durumdan çok memnundular. Yasağın tüketimi azaltması, yerli ve yabancı birçok üreticiyi rahatsız ettiği için baskı uygulandığı dile getiriliyordu. Bakanlıkların bu geri adımı, baskılara boyun eğmekten başka bir anlam taşımaz. Kaldı ki gerekçeleri ilmî açıdan hiçbir kıymeti harbiyesi olmayan komik değerlendirmelerdir. Bu boyun eğiş çocukları; dolayısıyla da ülkenin geleceğini endüstriye peşkeş çekmektir” sözleriyle tepki gösterdi.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ

Özer'in bu iddiaları karşısında aradığımız Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise açıklamalara tepki gösterdiler. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programıyla ilgili Başbakanlık Genelgesini anımsatan yetkililer, bu genelgeyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirme talimatı verildiğini anımsattılar.

GEÇEN YIL YASAKLANDI

Bu programın, “Obezitenin Önlenmesine Yönelik Çalışmalar”  bölümünde yer alan ”Okullarda Obezite ile Mücadelede, Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının 21 Temmuz 2011 tarihli ve 2011/41 sayılı Genelgesi ile gazlı içecekler ile cipslerin yasaklandığının altını çizdiler.

YASAK DEVAM EDİYOR

Hem Sağlık Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili birimi olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü söz konusu Genelgenin halen geçerli olduğunu ve yeni eğitim öğretim döneminde de uygulamanın süreceğinin altını çizdiler.

İŞTE O MADDE:

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 21 Temmuz Tarihli Genelgesi;

“Eğitim kurumlarımızın, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dâhil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri, v.b. yerlerde, çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyve bulundurulacaktır” şeklinde değiştirilmişti.

 

Yorum Yap

Diğer Haberler