Son Dakika
Çarşamba, 22 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kışın Trabzon hurması yiyin. Çünkü...
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, karbonhidrat yönünden zengin olan Trabzon hurmasının vücut ısısını dengede tuttuğunu bildirdi.

Prof. Dr. Karadeniz, vücut ısısının ortalama 36 derece olduğunu ve vücut ısısının ortalamanın altına düşmesi halinde vücutta üşüme başlayacağını belirterek, kış aylarında vücut ısısının dengede tutulmasının önemli olduğunu vurguladı.

Vücut ısısının dengede tutulmasında alınan gıdaların önemli bir rol üstlendiğine işaret eden Karadeniz, Trabzon hurmasının içeriğindeki yüksek karbonhidrat nedeniyle kış aylarında vücut ısısını dengede tutmaya yarayacak bir meyve olduğunu söyledi.

Karadeniz, soğuk havalarda vücut ısısını korumak için Trabzon hurması tüketilmesini öneren Karadeniz, şunları kaydetti: ''Trabzon hurması araştırmalarımıza göre karbonhidrat (şeker) yönünden oldukça yüksek oranlara sahip bir meyvedir. Eğer biz günlük olarak belli oranlarda protein, yağ ve şekeri bol olan ürünler tüketmezsek vücut ısısı düşer. Vücut ısısı düşünce de üşümeye başlarız. Bu yüzden vatandaşlarımıza özellikle kış aylarında üşümemeleri için Trabzon hurmasını öneriyoruz. Bunun yanı sıra, vücut ısısının dengede kalması için özellikle kış aylarında ortalama 80 kiloluk bir kişinin 80 gram protein, 80 gram yağ ve 384 gram karbonhidrat tüketmesi gerekir. Bu şartlarda vücut gerekli kaloriyi alıp yakacak ve böylelikle vücut ısısı düşmeyecektir.

Trabzon hurması karbonhidratlarca zenginken, yağ ve protein yönünden de fındık, ceviz, badem, antepfıstığı gibi meyveler  tüketilmelidir. Bu meyvelerde de bolca yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca soğuk kış günlerinde  kayısı, kestane, ve üzüm gibi meyvelerin de tüketilmesinin yararlı olacağını ifade eden Karadeniz, ''Bu meyveler de başta şekerler olmak üzere, protein, yağ, birçok mineral ve vitaminler bulunmaktadır.  Trabzon hurmasının yanı sıra kış aylarında bu ürünleri de tüketmek insan vücudundaki ısıyı dengeler. Böylelikle soğuk havalarda üşümeyiz'' diye konuştu.

Trabzon hurmasının eksi 12 ile 18 derece soğuğa dayanabildiğini ve zor şartlar altında yetiştiğini anlatan Karadeniz, A vitamini ve karbonhidratlarca zengin olan Trabzon hurmasının, kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, sindirim sistemi hastalıkları için de faydalı olduğunu vurguladı.

Trabzon hurmasının, adeta bir şifa kaynağı olduğunu söyleyen Karadeniz, yurt dışında çok talip gören bu meyvenin Türkiye'de ise henüz değerinin anlaşılmadığından yakındı.

Karadeniz, ''Dünyada Trabzon hurmasının 2 milyon ton civarında üretildiği tahmin edilmektedir. Çin en önemli üretici konumunda bulunurken bunu sırayla Güney Kore, Japonya, Brezilya ve İtalya izlemektedir. Yeni Zelanda, Avustralya ve Şili ise Trabzon hurması üretimine yönelen ülkelerin başında gelmektedir. Dünya bu ürünün kıymetini biliyor. Ancak Türkiye'de bu meyve 40'ın üzerinde ilde yetiştirilmesine rağmen üretim yıllık 15 bin tonu geçmiyor'' dedi.

Karadeniz, söz konusu rakamların Trabzon hurmasına Türkiye'de ne kadar değer verildiğini gösterdiğini ifade etti.

10.12.2010 17:30:00 Bu haber 32091 defa okundu
Kışın Trabzon hurması yiyin. Çünkü...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri