Son Dakika
Perşembe, 23 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Milli Eğitim Bakanı'ndan 'bu kadarına da pes' dedirten açıklama
Bir okulda öğrencilerin büyük bir kısmı süt içince hastaneye kaldırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, "Elde edilen bulgular zehirlenme vakası değil, çocukların süte karşı hassasiyetinden kaynaklandığını düşünüyoruz" diyor. "Bu kadarına da pes mi demeli yoksa bütün süt alerjisi olanları aynı okula mı topladınız?" diye sormalı, kararı siz verin.

SİVAS'TA 145 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Sivas'ta çok sayıda ilköğretim okulu öğrencisi, ''Okul Sütü Programı'' kapsamında dağıtılan sütten zehirlendikleri şüphesiyle çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Kentteki bazı ilköğretim okullarında, dağıtılan sütleri içen öğrencilerde, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ortaya çıktı. Öğrenciler, okullara çağrılan ambulanslar ve öğretmenlerin araçlarıyla kentteki hastanelere kaldırıldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 48,
Numune Hastanesi'nde 57 öğrencinin tedavi altına alındığı,
Sivas Devlet Hastanesi'nde ise yaklaşık 40 civarında öğrencinin bulunduğu belirtildi.

SİVAS'TA SÜT DAĞITIMI DURDURULDU

Çocukların rahatsızlanması üzerine Sivas Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü, okullardaki süt dağıtımının durdurulmasını kararlaştırdı.

İl Sağlık Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de okullara giderek dağıtılan sütlerden numune aldı. Alınan numunelerin incelenmesinin ardından çocukların sütten zehirlenip zehirlenmediğinin tespit edileceği bildirildi.

SAKARYA'DA 27 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde ilköğretim öğrencilerine dağıtılan sütten yaklaşık 27 çocuk zehirlendi. Rahatsızlanan öğrenciler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Sakarya İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise 27 öğrencinin mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye getirildiğini söyledi. Bektaş, tedavileri ayakta yapılan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

SAMSUN'DA 11 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Milli Eğitim ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projesi kapsamında okullarda dağıtımına başlanan sütten içen 11 ilköğretim öğrencisi zehirlenme tanısıyla hastaneye kaldırıldı.

EDİRNE'DE 20 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Edirne Valisi Gökhan Sözer, ''Dağıtılan sütler sonrası bazı öğrencilerde mide bulantısı ve kusma oldu, konuyu araştırıyoruz'' dedi.

Yusuf Hoca İlköğretim Okulu'nda eğitim gören yaklaşık 20 öğrenci, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle ambulanslarla okullarından alınarak kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

DİYARBAKIR'DA 50 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Diyarbakır'da bugün ilköğretim öğrencilerine dağıtılan sütten yaklaşık 50 çocuk zehirlendi. En fazla çocuğun rahatsızlandığı Bağlar ilçesindeki Hürriyet İlköğretim Okulu'na onlarca ambulans sevk edildi.

Velilerin okullara akın etmesi üzerine polis güvenliği sağlamaya çalıştı. Öfkeli veliler zaman zaman sinirlerini ambulans ekipleri ve okul yöneticilerinden almaya çalıştı. Doktorlar, sütlerin bekletilmiş olabilme ihtimali üzerinde duruyor. Diyarbakır Merkez Laboratuvarı yetkilileri sütlerden numune alarak tetkik edecek.

Bu arada, Bağlar'daki Hürriyet İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören bazı çocukların ambulanslarla hastaneye götürüldüğü, öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

KIRIKKALE'DE 18 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Kırıkkale merkez ile Keskin ve Karakeçili ilçelerinde 18 öğrenci süt zehirlenmesi teşhisiyle değişik hastanelerde tedavi alına alındı. Öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Bu gelişmeler üzerine okullarda Kırıkkale Valiliği oluruyla süt dağıtımı durduruldu.

ADANA'DA ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Adana'da, ''Okul Sütü Projesi'' kapsamında ilköğretim okulunda dağıtılan sütlerden içen bazı öğrenciler fenalaştı.

Alınan bilgiye göre, Fevzipaşa Mahallesi'ndeki 24 Kasım İlköğretim Okulu'nda, öğrencilere, ''Okul Sütü Projesi'' kapsamında süt dağıtımı yapıldı.

Dağıtılan sütlerden içen bazı öğrencilerde, mide ağrısı ve bulantı şikayetleri başlaması üzerine, okula 112 Acil Servis ekipleri çağrıldı.

Bazı öğrenciler kentteki hastanelere kaldırılırken, kimi öğrencilere ise okulda müdahale edildiği öğrenildi. Velilerin de çocuklarını merak ederek okula geldikleri gözlendi. (ajanslar)

GIDA HAREKETİ UYARIYOR!

UHT tekniğinin gıdanın kimyasal yapısı bozulması bozması nedeniyle UHT tekniği ile üretilen süt, meyve suyu vb. ürünler hiç bir besin değeri yoktur. Vücuda yararlı olması bir yana mide, pankreas ve karaciğer başta olmak üzere tüm sindirim sistemine zarar verdiği "bilim tapıcıları" hariç herkesin malumudur. Kaldı ki UHT işlemi gören ürünün tetra pak olarak adlandırılan ambalajın kimyasal koruyucu içermesi başlı başına bir sorundur.

Çocuklarına süt ürünü yedirmek isteyen aileler "normal süt" alıp çocuklarına günlük içirmeli ve evde yoğurt mayalayıp yedirmelidirler. Normal süt, insanlık tarihi boyunca tüketilmiş ve en güvenli, en sağlıklı, en besleyici süttür. Sokak sütü olarak küçümsenmesi kapitalist endüstri, çıkarcı çevreler ve bilim tapıcılarının uydurmasıdır.

Yapılan araştırmalar pastörize işleminin süt dahil uygulandığı tüm gıdaların besin değerini yok ettiğini sayısız kez ortaya koymuştur. UHT ise pastörize tekniğinden daha yüksek ısıda yapılan tehlikeli bir işlemdir.

Okul idarelerine dilekçe verip çocuğunun dağıtılan sütlerden içmemesi sağlanabilir. Kimse çocuğunuza zorla süt içiremez.

 

 
Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • inan
    çocuğuma okul sütü içirmeyeceğim
    bu olaydan sonra çocuğuma süt dedikleri kimya deposu süt tozundan içirmeyeceğim.
    03.05.2012 00:37:32
02.05.2012 22:45:00 Bu haber 5748 defa okundu
Milli Eğitim Bakanı'ndan 'bu kadarına da pes' dedirten açıklama
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri