Son Dakika
Cuma, 7 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Nohut mayasının sırrı!
Yapılan bilimsel araştırmalar, nohut mayasının ekmeğin ömrünü uzattığını ortaya koydu.

Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Clitford Hall’e göre ekmek hamuruna nohut eklenmesi nem kaybını azaltarak ekmeğin raf ömrünü uzatır. Nohut unu aynı zamanda oldukça besleyici, bol miktarda protein ve lif ile az miktarda yağ içeriyor.

Nohutlar bir süre suda bekletilerek PH değerleri tespit edilmiş. Mayalanan nohut çeşitli oranlarda (%5, %10, %15, %20) buğday unu ile geleneksel ekmek yapma yöntemiyle karıştırılarak hamurun fiziksel nitelikleri saptanmış. Bilim adamları ekmeğin kabuk ve iç değerlerini, somun hacmini ve doku özelliklerini saptamış. Ekmeğin nem kaybı iki hafta süresince kaydedilmiş.

Sonuçta nohut mayasının su emilimini azalttığı saptanmış. Hamurun doygunluğunda nohut mayasının yüzde5 ve yüzde10 oranında fazla ilave edildiği durumda azalma saptanmış. Sadece nohut mayası katılan örneklerde kuru mayalı örneklere göre daha düşük hacimli ekmek üretilmiş. Ancak nohut mayası ile kuru toz mayanın karıştırıldığı örnekler, iyi kabaran, pişkin, kabuk ve iç değerleri en nitelikli ekmekler olmuş. Uzun süre bekletildiğinde fazla nohut mayası ilave edilen ekmeklerde nem kaybının daha az gerçekleştiği buluda ekmek ömrünü uzattığı tespit edilmiştir. (tatlimaya.com)

18.04.2010 12:38:00 Bu haber 10778 defa okundu
Nohut mayasının sırrı!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri