Son Dakika
Salı, 22 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Polisten kaçak GDO operasyonu 14 kişi göz altında
Ukrayna`dan Türkiye`ye gelen "Osama" ve "Volgabolt" isimli gemilere gümrük ekiplerince düzenlenen operasyonda 6 bin 600 ton GDO`lu mısır ele geçirildi. 14 kişi gözaltında...

Bir süredir istihbarat çalışması yürüten Bursa Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Ukrayna`dan Türkiye`ye gelen "Osama" ve "Volgabolt242" isimli gemilerde bulunan mısırların GDO`lu olduğu bilgisine ulaştı.

Gemilerin Bandırma Limanına yanaşacağı ve buradan ithalat işlemlerinin yapılacağının belirlenmesi üzerine ekipler operasyonu başlattı. Gemileri takibe alan ekipler, limana yanaşan "Osama" ve "Volgabolt242" adlı gemilere baskın yaptı. Ekipler, gemiden aldıkları numune mısırları GDO analizi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi`ne gönderdi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi`nden gelen raporda söz konusu mısırların "genetik modifiye" (genetiği değiştirilmiş) olduğunun belirtilmesi üzerine gemilerde bulunan toplam 6 bin 600 ton mısıra el konuldu.

Mısırların, 1`i Bursa diğeri Balıkesir`de yerleşik 2 firma tarafından ithal edilmek istendiği belirlendi. Operasyonu genişleten yetkililer, mısırların ithalatı için alınması gereken kontrol belgesinde "GDO yoktur" şeklinde rapor veren Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlattı.

AA

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • serdar İRTEM
    Düzeltme
    Gümrük Muhafaza ekipleri emniyete bağlı olmayıp,Gümrük ve Ticaret bakanlığı bünyesinde görev yapan bir genel müdürlüktür.
    13.07.2011 15:45:07
06.07.2011 17:15:00 Bu haber 4208 defa okundu
Polisten kaçak GDO operasyonu 14 kişi göz altında
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri