Türkiye’de ruhsatlı 3 domuz çiftliği var lakin...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bir soru önergesine verdiği yanıtta Antalya’da 2 adet ve İzmir’de 1 adet olmak üzere toplam 3 adet kayıtlı domuz çiftliği bulunduğunu belirtti.

Türkiye’de ruhsatlı 3 domuz çiftliği var lakin...

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in soru önergesine yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, domuz çiftliklerine belediyeler tarafından ruhsat verildiğini, Türkiye'de belediyeler tarafından ruhsat verilen Antalya'da 2 adet ve İzmir'de 1 adet olmak üzere toplam 3 adet kayıtlı domuz çiftliği bulunduğunu belirtti. Eker, şöyle dedi:

“Bu illerimizdeki domuz çiftliğindeki hayvanlar turistlere yönelik olarak değerlendirilmektedir. 2002 yılından bugüne kadar ülkemiz tarafından canlı domuz ihracatı gerçekleştirilmemiştir.”

MİLLİ PARKLAR KAYITSIZ DOMUZ ÇİFTLİĞİ GİBİ

 Bakan Eker'in Türkiye'de kayıtlı 3 domuz çiftliği var cevabı kimseyi tatmin etmediği bir gerçek.Bilindiği gibi milli park ilan edilen bölgelerde “Av Yasağı” bulunduğu için bu yörelerde üreyen domuzlara bir çözüm bulunmuyor.

KAÇAK AVLANAN DOMUZLAR NEREYE GİDİYOR?

Başta Çanakkale Milli Parkı olmak üzere burada çok seri üreyen domuzlara bir çözüm bulunamadığı için bölgeye giden avcılar kaçak olarak bunları avlayarak çeşitli yerlere pazarlıyorlar.Bu üremelerin önünü kesmek için yetkililerin vatandaşların yaptıkları sürek avlarına göz yumdukları söylentileri bile var.

Türkiye çapındaki Milli Park statüsündeki yerler ile ilgili bakanlık yetkililerinin bir çözüm bularak, bu domuzların yasal olarak avlanarak turistik otellere sağlıklı bir şekilde pazaranmalarına ön ayak olmaları isteniyor.Bu uygulama ile resmi makamların  büyük oranda maddi kaynak elde etmeleri sağlanabilir  deniliyor. (Çiftlik)

Yorum Yap

Diğer Haberler