Türkiye'de kaç domuz çiftliği var?

'Domuz Gribi' Türkiye'de çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de domuz üretim çiftliği hem var hem de yok. Ruhsatlı çiftlik yok ama ruhsatsız var...

Türkiye'de kaç domuz çiftliği var?

Tarım Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Türkiye'de 'ruhsatlı' domuz çiftliği yok. Ancak ruhsat almamış 5 çiftlikte 2  bin 252 domuz var.

Bu çiftliklerin dağılımı ise şöyle; İzmir'de iki çiftlikte bin 600; Mersin, Antalya ve Kırklareli'ndeki birer çiftlikte ise toplam 652 domuz bulunuyor.

Bakanlık yetkilisi, söz konusu çiftliklerin hiçbirinin ruhsatının olmadığını zaten çiftlik sahiplerinin bunları eritmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Ne yediğimiz belli değil

Yetkililerden biri 2004'te İzmir'de domuz etinden yapılan çiğköfte yiyenlerin trişinozis hastalığına yakalanmalarının ardından çiftliklerin zapturapt altına alınması için bir yönetmelik çıkarıldığını anımsattı. Ancak hiçbir çiftliğin yönetmelikteki şartları yerine getirmediği için ruhsat alamadıklarını ve birçoğunun da kapandığını söyledi. Domuzun özel kesimhanelerde kesilmesi gerektiğini anımsatan yetkili; sadece Antalya'da domuz kesimi yapan bir mezbaha bulunduğunu açıkladı.

Kaçak domuz çiftlikleri aldı başını gidiyor

İddialara göreyse Türkiye'de 80 civarında kaçak çiftlikte yılda bir milyon civarında domuz üretiliyor ve bunlar kaçak olarak normal kesimhanelerde kesiliyor. Meksika'da ortaya çıkan ve 103 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi; domuz, insan ve kuş gribi virüslerinin daha önce görülmemiş bir bileşimi. Kanada'nın ardından İspanya ve İsrail'e de sıçrayan virüs nedeniyle ABD'de olağanüstü hal ilan edildi. Domuz gribi salgını Türkiye'nin bu konuda ne kadar güvenilir olup olmadığı sorusuna neden oldu.

İsrail'de hapis cezası

Öte yandan, İlahiyatçı Yazar Reşit Haylamaz'ın hazırladığı Türkiye'de 'Domuz Gerçeği' kitabında 24 il ve ilçede 87 domuz çiftliği bulunduğu bildiriliyor.

Bunun yüzde 56'sı İstanbul, Tekirdağ ve Eskişehir'de yer alıyor. Kitaptaki bilgilere göre; İsrail'de domuz eti satımı kanunen yasak. İsrail'de domuz eti satarken yakalanan bir kişiye 12 ile 16 yıl arasında hapis cezası veriliyor.

AB uyum yasaları nedeniyle AKP Hükümeti tarafından çıkartılan  yönetmeliklerle, marketlerde domuz eti satışı, üretimi ve kesimi serbest bırakılmıştı. (Milli Gazete)

Domuz can almaya devam ediyor!

Domuz gribi hakkında herşey

Müslümanların domuzla imtihanı
 

Yorum Yap

Diğer Haberler